Kralın çocuğu olmak ya da olmamak

Kralın çocuğu olmak ya da olmamak

Son günlerde tekrar felsefe okumaya başladım. Pek çoğu birbirine benzeyen, yüzeysel ve hatta bir bölümü aptalca sosyal medya kitaplarını tamamladıktan sonra felsefeye geçmek iyi oldu. Max Stirner üzerine akademik bir tez hazırlayan dostum Tuğrul Sarıkaya’nın önerisiyle, Türkiye’de pek olmasa da dünyada oldukça ünlü olan düşünürün “Biricik ve Mülkiyeti” kitabını aldım, okuyorum…

Kitap ve Tuğrul ile telefonda yaptığımız uzun değerlendirmeler henüz bitmedi. Ancak okuduğum ve anlayabildiğim kadarıyla Stirner’in görüş ve fikirlerini sizlerle de paylaşmak istedim.

Size Stirner’i tam olarak anlatacak değilim, yani henüz tam olarak anlayabilmiş değilim. Ancak düşünce hayatıma küçük de olsa ondan bazı parçalar kattım diyebilirim. Örneğin kral çocuğu ile tebaa arasındaki ilişkiyi, kabullenişi anlatışı hayata ve sosyolojiye farklı bir pencereden de bakmamı sağladı.

Stirner’e göre kralın çocuğunun tebaa üzerindeki hakimiyeti ona babadan geçmiş bi’şey değil. Aksine bu, kral çocuğunun kendi edimi:

Kralın çocuğunun diğer çocuklardan üstün bir konuma yerleşmesi, kendi edimidir ve böylece kendine bir imtiyaz sağlamış olur – diğer çocukların bu edimi haklı bulup kabul etmeleri de onların edimidir ve bu da onları tebaa olmaya layık kılar.

İlk başta bana da pek gerçekçi gelmedi ancak üzerine düşünmenizi öneririm. Düşününce Stirner’in çok da haksız olmadığını fark edeceğinizi umuyorum. Ayrıca bu durumu kral çocukları ile tebaa arasında da sınırlamayın, gündelik hayatımızda da bunu görmeye çabalayın. Buradan bir ders çıkartın.

Stirner insana biricik olduğunu ve kendisini inkar etmemesini vaaz ediyor. Şöyle diyor:

Eğer bir başkasının karşısında kendimden vazgeçersem, kendi irademde ısrar etmez, aşağıdan alır, teslim olursam yani tâbiiyet ve teslimiyete başvurursam, “Kendimi” inkar etmiş olurum.

Stirner “kendini inkar etme” diyor. Ancak bunun için körü körüne savaşmanızı da vaaz etmiyor. Mantık telkin ediyor:

Yolumun üzerindeki bir kayayı parçalayıp ortadan kaldırmaya yetecek kadar barutu sağlayana dek onun etrafından dolaşırım: Bir toplumun yasalarını yıkmak için yeterli güç toplayana dek sorun yaşamamak için, o yasaları kaçamak yollarla atlatmaya çalışırım, onlardan sakınırım.

Anlaycağınız şu sıralar bol bol Stirner okuyorum. Max Stirner Projesi‘nden de oldukça faydalandım. Oldukça farklı bakış açıları edindim diyebilirim. Size de okumanızı, Stirner’i anlamaya çalışmanızı öneririm.

Takip edin!
Okan Yüksel

Uluslararası İlişkiler, Medya ve İletişim öğrenimi gördü. Politik Akademi ve Medya Akademi'yi kurdu. İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği'nin (İGBD) kuruluşunda görev aldı. Olay TV'de dış haber editörü olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Türk'e katıldı. 2015 ortasında Anadolu Ajansı'nın sosyal medya yöneticisl oldu. Okan Yüksel'in blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü, "İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı" adlı bir kitabı bulunuyor. Uluslararası ilişkiler, medya ve iletişim teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Paylaşım
Daha fazla Felsefe & Düşünce, Kültür & Sanat
Hayatta İlkler: Satın Aldığım İlk Kitap

Tefrika dergisi varmış, bilmiyordum. Satın aldım, bir kısmını okudum. Dergiyi okurken hayatımdaki ilkleri not etmeye karar verdim. Bunun için de...

Video: KRT’de Yeni Kitabımı Konuştuk

İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı kitabımın yayınlanmasının ardından Karadeniz Tv'de Çağlar Cilara'nın konuğu oldum. Haber Özel adlı programda kitaptan ve...

Hem Adanalı hem vejetaryen… Hadi canım…

Hem Adanalı hem de vejetaryen olmak mümkün mü? Kebabın memleketinde doğmak, yaşamak ve buna karşın et yememek olabilir mi? Olur mu,...

Kapat