Üniversite Eğitimi ve Kariyer

İki üç ay öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ege Üniversitesi‘nin akademik yıl açılışına katılmış ve “Her üniversite bitiren iş bulacak diye bir kaide yok” sözleriyle gündeme oturmuştu. Bu sözler uzunca bir süre tartışıldı, hatta bu sözler üzerine birçok tartışma programı düzenlendi. Çevremdeki hemen herkes, özellikle de üniversitedeki arkadaşlarım bu sözün yanlış olduğunu savunsalar da ben Recep Tayyip Erdoğan‘a hak vermiştim.

Türkiye gibi bir ülkede her üniversite mezununun iş sahibi olmasını beklemek, herşeyden önce kendimizi aldatmak olur. Yaşanan küresel ekonomik krizi bir kenara bıraksak dahi; Türkiye’deki üniversitelerde verilen eğitimin niteliği böylesine düşük ve akademik kadrolar böylesine yetersizken üniversite mezunlarına iş verecek bir işveren bulmak hiç de kolay değil. İşveren, haklı olarak, verdiği maaşın karşılığını bekliyor ama ortalama bir üniversite mezunu bu karşılığı verecek nitelikten yoksun.

İçinde bulunduğumuz bu durum, Türkiye’de yaşanan ekonomik ve sosyal krizlerin etkilerini daha da ağırlaştırıyor. Üniversite mezunu öğrenciler istedikleri işleri bulamadıkları gibi işveren de işlerini yaptıracak, nitelikli üniversite mezunlarını bulamıyor. Bunun sonucu da işsiz kalan on binlerce mutsuz genç ve yeterince kâr edemeyen verimsiz şirketler oluyor.

Manzara böylesine iç karartıcıyken, biz üniversite öğrencilerine de kendi kendimizi eğitmek düşüyor. Üniversite bize gereken nitelikleri veremiyorsa, bu nitelikleri bizim kendimizin edinmesinden başka bir yol yok. Üniversite öğrencileri, en azından bir yabancı dili en iyi şekilde öğrenmek ve yapacakları mesleğin gerektirdiği nitelikleri kendi çabalarıyla edinmek durumundalar.

Peki, bu manzara hiç değişmeyecek mi? Bence bir an önce değişmeli, değiştirilmeli! Her üniversite mezununun iş bulması gibi bir kaide olmadığını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bunun altında yatan sebepleri de düşünmeli ve nitelikli bir üniversite eğitimi için gereken reformların yapılmasına, bir an önce, önayak olmalı!

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir