medyakademi
Medya Akademi, medyanın yaşadığı hızlı dönüşüme seyirci kalmamak, bu sürecin bir parçası olmak için yola çıktı. Medya Akademi’de bu amaçla yayınlar yaptık ve sektörün geleceğine ışık tutmaya çalıştık.

Klasik medya, yeni medya, sosyal medya ve internet gazeteciliği başlıklarında haberler ürettik, sektöre ve mecralara dair özel makaleler yazdık. Başarılı projeleri her hafta okurlarımıza sunduk. Tüm bunlarla da yetinmeyerek özel röportajlar yaptık, yayınladık.

“Yeni medya okulu” sloganıyla çıktığımız yolda medyanın demokrasi için vazgeçilmez olduğunu ve gazetecilik ilkelerinin önemini de sürekli dile getirdik, getiriyoruz.

Medya Akademi geride kalan 2 yılda Türkiye’nin en iyi 2000 sitesi arasına girdi. Daha da önemlisi medyanın sosyalleşmesi için gerekli olan enformasyonun üretilmesine katkı sundu. Özgün ve kaliteli içeriğiyle hala da bu misyonunu sürdürüyor. (medyaakademi.org)

 

Politik Akademi Okan Yüksel

Politik Akademi 2007 yılında, Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde öğrenciyken oluşturduğum bir projeydi.

Projenin temel amacını “İİBF, SBF ve benzeri fakülte öğrencilerinin akademik anlamda kaliteli bilgi edinebilmelerine katkı sağlamak” olarak belirlemiştim. Bu amaç doğrultusunda oluşturduğum ekiple akademik bilgi oluşturulan, paylaşılan ve bu paylaşımların tartışıldığı mecralar oluşturulmaya ve geliştirilmeye başladık.

Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve siyaset felsefesi alanlarında makaleler yayınlanan Politik Akademi’de ayrıca özel röportajlar ve video programlar paylaştık. Politik Akademi TV’yi kurarak, bu alanda da yayın denemelerinde bulunduk.

Politik Akademi alanında bir öncü oldu ve yüz binlerce kişiye ulaştı. Oluşturduğumuz zengin bilgi arşivinin karşılığını  birçok ödülle aldık.

Politik Akademi’de yayınlanan Türkçe içeriğin bir bölümünü İngilizce ve Arapça’ya çevirerek farklı coğrafyalara da ulaşmaya çalıştık. (politikakademi.org)

 

maksat muhabbet okan yüksel

Maksat Muhabbet ile Türkiye’nin en farklı röprotaj sitesini kurduk!

Toplumun hayat ve düşüncelerini  merak ettiği “öteki” insanlarla muhabbet etme fikri aklımıza geldiğinde içimizi garip bir heyecan kapladı. Bu projenin eğlenceli ve bir o kadar da öğretici olacağına inandık. İşte bu heyecan ve inançla yola çıktık ve “Maksat Muhabbet”in temelleri atıldı.

Sitenin tasarımıyla uğraşırken, proje fikri daha da olgunlaştı. Siteye bir anket eklemeye ve muhabbet edilecek isimleri okuyucunun seçmesine karar verdik. Böylelikle “Maksat Muhabbet” çok daha farklı bir proje haline geldi.

Her ay okuyucular tarafından seçilmiş bir kişiyle röportaj yaptık ve yayınladık. İşin güzel tarafı röportajları nasıl ayarladığımızı, hangi soruları soracağımızı okuyucularımız da bildi ve çoğu zaman bu süreçlere müdahil oldular.

Peki, tüm bunları yaptık da ne oldu? Aynı sokakları, caddeleri, şehirleri ve hatta koca bir dünyayı paylaştığımız “öteki”yi daha yakından tanıma şansımız oldu. Belki onları tanıdıkça empati kurduk ve daha sağlıklı, her bireyiyle daha barışık olduğumuz bir toplum olmaya bir adım daha yaklaştık. (maksatmuhabbet.org)

 

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği (İGBD), internet haber ve blog yayıncılığını bir uzmanlık dalı haline getirmek, blog yazarlarına mesleki kimlik kazandırmak, konuyla ilgili yasaların yapılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmak ve bu konularda faaliyet göstermek amacıyla kuruldu. Kurucuları arasında yer aldığım derneğin 2008’den bu yana Genel Sekreterliğini üstlenmekteyim.  (igbd.gen.tr)

 

Dünya Hali

Kültür, sanat, politika ve çok daha fazlası alanında uzman konukların katılımıyla Dünya Hali’nde masaya yatırıldı. Dünya Hali, Okan Yüksel’in sunumuyla her Cumartesi Olay TV ekranlarında seyirciyle buluştu. (program arşivi)