Kitaplar ve Entelektüel Derinlik

Politik Akademi çerçevesinde bir çoğu kendi hocam olan çok sayıda akademisyenle diyalog halinde olmam gerekiyor. Fakat diyalog halinde olduğumuz akademisyen sayısı gün geçtikçe artmak zorunda. Projenin geliştirilmesi ve içeriğin çeşitlenmesi amacıyla sürekli, projede bize destek olabilecek akademisyen taramaları yapıyoruz.  Geçen hafta da periyodik bir tarama sonrası Prof. Dr. Hüsamettin Arslan ismi üzerinde durduk.

Bu yazımın konusu da Prof. Dr. Hüsamettin Arslan hocamızın “Epistemik Cemaat” adlı kitabındaki bir saptama. Kitaplar ve entelektüel değerleri üzerine yapılmış, sizinle de paylaşmak istediğim saptama kısaca şöyle:

Okuduğunuz bir metnin entelektüel değerini belirlemek mi istiyorsunuz; hemen yazarın kitabında kendi cehaletinin farkında olup olmadığına bakın. Eğer yazar metninde cehaleti konusunda açık veya zımni bir kısım ip uçları vermiyorsa, bilin ki o metin entelektüel değeri düşük bir metindir. Bir kitabın değerini belirlemek mi istiyorsunuz; okuyucu veya eleştirmen olarak, kitabın cehaletinizi suratınıza çarpıp çarpmadığına bakın. Eğer metni okurken, aşılması zor kendi cehalet duvarlarınıza çarparak sarsıntılar geçirmiyorsanız, bilin ki yazar ve metni pek okunmaya değmez. Okuduğunuz metnin değerini belirlemek mi istiyorsunuz; yazarın kitapta ele aldığı sorunları bütünlüğüyle çözdüğünü ima edip etmediğine bakın. Eğer yazar ele aldığı sorunları bütünüyle çözdüğü imasında bulunuyorsa, bilin ki o metin entelektüel seviyesi düşük bir metindir.

Bu saptama; iyi yazar, kötü yazar ve iyi kitap, kötü kitap ayrımında bir turnusol kağıdı gibi. Bu çerçevede düşününce iyi kötü ayrımı yapmak hiç de zor değil.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir