Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi, 2004 yılından bugüne hizmet vermekte olan, Türkiye‘nin az sayıdaki kent müzesinden bir tanesi ve belki de görülmeye en değer olanı.
Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi’nin özelliklerini taşıyan müze binası, öncesinde Adliye olarak kullanılmış ve üç yıllık bir restorasyon çalışması sonrasında bugünkü halini almış. Mimar Kemalettin Bey‘in tasarladığı sanılan Bursa Kent Müzesi binası, 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından inşa edilmiş.
Bursa Kent Müzesi‘ne girer girmez tarihten bugüne Bursa üzerinde bir yolculuğa çıkıyorsunuz. İlk olarak Bursa‘da yaşamış ve Osmanlı İmparatorluğu‘unun temellerini atmış olan altı Osmanlı padişahının balmumu heykelleriyle karşılaşıyorsunuz. Bu sırada söz konusu padişahların ve Osmanlı’nın kısa tarihini de okuma imkanınız oluyor.
Sonrasında Osmanlı’dan kalma bir Bursa çarşısı içerisinde kaybediyorsunuz kendinizi. Arabacılar, dericiler, demirciler, marangozlar, ipekçiler ve tabii iskender salonları. Bir anda o günlere gidiyorsunuz…
Her adımınızda tarih biraz daha ilerliyor, bugüne yaklaşıyorsunuz. Kuruluş Savaşı‘ndan, Mustafa Kemal Atatürk‘ten geride kalan eserler gözünüze çarpıyor. Subay üniformaları, asker mataraları ve tabii bağışçıların İstiklal Madalyaları.
Zamanın basın yayın araçları da olabildiğince yer alıyor müzede. Arap ve Latin alfabeleri ile hazırlanmış gazetelerde Bursa tarihinden haberler alıyorsunuz. Haberleri okudukça, Türkiye‘deki değişimi daha net bir şekikde görebiliyorsunuz. Ayrıca daktilolar, fotoğraf makinaları ve elde kalmış siyah beyaz fotoğraflar da ilginizi çekiyor. Özellikle ünlü fotoğrafçı Ara Güler‘in bağışı olan ve 1950’li yıllarda Bursa‘da çekilmiş fotoğraflar oldukça ilginç görünüyor.
Müze içerisinde zamanın hızına yetişip, ilerledikçe bugünlere geliyorsunuz. Karşınıza oldukça büyük bir Bursa Maketi çıkıyor. Öylesine büyük bir maket ki bu, maket içerisinde kendi evinizi ya da iş yerinizi bulmanız bile olası.
Otomobillere ve zamanın atlı arabalarına da yer verilen müze içerisinde iki içten yanmalı motorlu ve çok sayıda da at arabası mevcut. Sol taraftaki fotoğrafta gördüğünüz spor ve üstü açık araba, özellikle görülmesi gereken bir eser.
Bursa Kent Müzesi‘nin, Bursa‘ya yolu düşenler ve Bursa‘yı merak edenler için gidilmesi, görülmesi gereken bir müze olduğunu düşünüyorum.
Avrupa Müze Formu (European Museum Forum) tarafından verilmekte olan 2006 Yılı Avrupa Müzesi Ödlülü adaylığı sonrası üçüncülük ödülü alan müze, bu ödülü fazlasıyla hak ediyor.
Takip edin!

One thought on “Bursa Kent Müzesi

  1. Geri bildirim: Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir