Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Mete Cengiz Vefat Etti

Uludağ Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Medet Mete Cengiz‘in, 29.01.2011 Cumartesi günü kanser tedavisi gördüğü Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi‘nde vefat ettiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Üniversitenin web sitesinde yer alan duyuruda, hocamızın naşının 01.02.2011 Salı günü yapılacak törenin ardından toprağa verileceği yazıyor.

Haberi okuyunca üzüldüm. Prof. Dr. Medet Mete Cengiz, kısa zamanda üniversitedeki tüm öğrencilerin gönlünde taht kurmayı başarabilmiş bir isimdi. Sağcısı da solcusu da hemen olmasa da zamanla Prof. Dr. Medet Mete Cengiz‘i rektör olarak benimsedi, sevdi. Birçok kez öğrencilerle birlikte, hatta aynı kantinde ya da cafede çay içerken görüyordum kendisini. Ayrıca üniversitede de ciddi bir dönüşüm yaşanmaktaydı, birçok yarım kalmış inşaat kısa sürede tamamlanarak, yeni yollar açıldı. Tüm bunlar olup biterken, Prof. Dr. Medet Mete Cengiz‘in kanser tedavisi gördüğünü biliyordum ama durumunun bu kadar ciddi olduğunu sanmıyordum.

Başta Prof. Dr. Medet Mete Cengiz‘in eşi Prof. Dr. Candan Cengiz‘e ve oğlu Mehmet Can Cengiz‘e, arkadaşlarına ve tüm Uludağ Üniversitesi mensuplarına baş sağlı diliyorum, başımız sağ olsun.

Prof. Dr. Medet Mete Cengiz Kimdir? Hocamızın kendi kaleminden, kısa yaşam hikayesi:

15 Kasım 1946’da Diyarbakır’da doğdum. İlk ve ortaokulu aynı şehirde bitirdim. Lise son sınıfta kazandığım American Field Service (AFS) bursu ile Arizona, ABD’de bir yıl okuyarak, Mesa High Scool’dan 1964 yılında mezun oldum. 1965-1971 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi gördüm. Aynı kurumda 1971 yılında başladığım genel cerrahi uzmanlık eğitimimi 1976 yılında tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında ECFMG sınavını kazanarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde hekimlik yapma yetkisini elde ettim.

1977-1980 yıllarında Bursa Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında üst ihtisas yaparak, Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı oldum.

1982 yılında Yardımcı Doçent, 1984 yılında Doçent ve 1990 yılında Profesör ünvanı aldım. Halen, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktayım.

Bugüne kadar; biri İngilizce, 3 kitap bölüm yazarlığı, 13’ü uluslararası olmak üzere toplam 75 adet bilimsel makale ile çeşitli ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş 140 bildirim bulunmaktadır.

Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Candan CENGİZ ile evliyim ve Mehmet Can adında bir oğlumuz var.

Takip edin!

One thought on “Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Mete Cengiz Vefat Etti

  1. Geri bildirim: Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir