Foursquare Day Meetup Bursa

Daha öncesinde periyodik olarak takip ettiğim Likemind Bursa’dan sonra şimdi de Foursquare Day Meetup Bursa‘yı takip etmeye başlıyorum. Geçtiğimiz Cumartesi günü 12.00-15.00 saatleri arasında Starbucks Kent Meydanı’nda gerçekleşen etkinliğe işerim dolayısıyla geç katılabilsem de ortama uyum sağlamam ve yeni insanlarla tanışmam çok uzun sürmedi.

Muhabbetin konusu elbette Foursquare idi. Foursquare Türkiye sitesinde yer alan bilgiler ışığında konuyu şöyle özetleyebilirim sanıyorum:

Foursquare, lokasyon bazlı çalışan bir sosyal ağ web sitesi, taşınabilir cihazlar için yazılım ve aynı zamanda bir oyundur. Kullanıcılar mobil site üzerinden, kısa mesajla -şu an için sadece ABD’de geçerli- ya da cep telefonları üzerine kurdukları Foursquare yazılımıyla bulundukları mekanları işaretliyebiliyor. Böylece kullanıcılar çeşitli puanlar ve rozetler kazanabiliyor.

Servis 2009 yılında Dennis Crowley ve Naveen Selvadurai tarafından kuruldu. Dennis Crowley’ın önceki benzer bir proje olan Dodgeball’ı 2005 yılında Google’a sattı. Fakat Google 2009 yılında bu servisini kapattı. Foursquare’in kullanıcı sayısı, Haziran 2010 itibariyle 1.3 milyona yaklaşmış ve Yahoo! Inc. tarafından 125 milyon dolara satın alınmak istenmiştir. Haziran 2010 ayında ise şirket 20 milyon dolar kâr ederek, Silikon Vadisi‘nin en gözde servisleri arasında yer almaktadır.

Daha öncesinde farklı toplantılarda tanışma ve ortak çalışma fırsatı bulduğum Serkan Cura, Bülent Sakarya, Şehnaz ve Can Paçacı, Erhan Aslan, Erkan Bulan ve İGBD Başkanı Levent Özen‘i de etkinlikte görmek beni ayrıca mutlu etti. Tüm bu isimlerin yanı sıra Blackberry Türkiye’den Mehmet Emin ve Nüket Ertemür ile de bu etkinlik vesilesiyle tanışmış oldum.

Ortamın sıcaklığı Can Paçacı’nın objektifine şu şekilde yansımış:

Bir sonraki Foursquare Day Meetup Bursa’yı sabırsızlıkla bekliyorum…

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir