İGBD Olarak 15 Mayıs’ta “Erişilebilir İnternet” İçin Yürüyoruz

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği olarak Nilüfer Kent Konseyi tarafından organize edilen yürüyüşe destek veriyoruz. 15 Mayıs’ta Saat 14:00’da Nilüfer Kent Konseyi Evi (Acıbadem hastanesine gelmeden önceki kırmızı merdivenler.) önünde buluşup Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda yürüyoruz!

22 Ağustos 2011’den itibaren devlet ‘güvenli internet’ adı altında hangi sitelere girebileceğimize karar verecek. Size çocuk paketi, aile paketi gibi paketler sunulacak ve bunlardan birini seçmeniz istenecek. Eğer bu seçeneklerden hiçbirini seçmezseniz doğrudan standart paketi seçmiş sayılacaksınız. Bu filtreme sistemi ile siteler, girilebilir ve girilemez olarak ikiye ayrılacak.  Bunu belirlerken hangi kriterlerin kullanacağı ise bilinmiyor. Ve asıl sorun da burada başlıyor.

En önemli nokta şu ki, seçtiğiniz paketler kullanıcıya göre değişiklik gösteremeyecek. Yani çocuk paketi seçtiyseniz o evde 7 yaşındaki kullanıcı da 70 yaşındaki kullanıcı da bu paketi kullanmak zorunda kalacak. Sistem farklı filtreleme sistemi kullanmak isterseniz buna izin vermeyecek. Bu paketlerin içeriği neye göre belirlenecek bilinmiyor. Şimdikinden pek bir farkı yok gibi görünse de aslında sonu sizin için hiç de iyi olmayan uygulamalara varabilir. Şimdiden 60 bin yasaklı site var zaten. Hani eskiden ”Amann DNS var yeaaa…’ diyorduk ya. Ha işte şimdi bunu diyemeyeceksiniz. O yasak sitelere girmeye çalışmakla suç işlemiş sayılacaksınız. Polis dayanacak kapınıza ve sonrası malum. Malum derken lafın gelişi. Yoksa gizli kapaklı sonrası. Daha anlaşılır kılınması gerekirse; filtreyi aşmak da suç sayılacak artık. O yasaklı sitelere girenlerin vay haline.

Peki bu ne anlama geliyor ve sonu nereye varır? Şimdiye kadar bizim yerimize okuyanların, bizim yerimize konuşanların, bizim yerimize hayaller kuranların artık bizim yerimize düşüneceği anlamına geliyor. Sen çocuğunun hangi siteye gireceğine karar veremeyecek kadar cahilsin çünkü, çünkü bu adamlar senden daha iyi biliyorlar bu interneti kullanmayı. Senin çocuğun üzerinde senden daha fazla söz hakkına sahipler, seni bile senden iyi biliyorlar.

İşte bu yüzden toplanıyor ve yürüyoruz!

Yürüyüş hakkında detaylı bilgi edinmek ve Facebook etkinlik sayfasına ulaşmak için tıklayın: http://www.facebook.com/event.php?eid=198423826866687

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir