“Yakarım KTÜ’yü De Yakarım” 14 Ay Hapis, 6 Ay Uzaklaştırma Getirdi

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde öğrenim gören Gizem Görnaz’ın Evrensel Genç Hayat gazetesinde yazdığı “Yakarım KTÜ’yü De Yakarım” başlıklı yazısı, görünen o ki kendisine pahalıya patladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü İbrahim Özen’in hakkında dava açtığı Gizem Görnaz 14 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza iyi halden hafifletilerek ertelenirken üniverstite yönetimi Gizem Görnaz’a altı ay uzaklaştırma cezası verdi.

Yaşanan olayın medyada yer alması üzerine Gizem Görnaz’ın “Yakarım KTÜ’yü de Yakarım” başlıklı yazısına kısa bir aramanın ardından ulaştım.  Gizem Görnaz, Karadeniz Teknik Üniversitesi rektörü İbrahim Özgen’i hırsızlıkla itham ettiği yazısında bağış adı altında alınan paralardan yakınıyor:

Her sene Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde okulumuza kaydolurken bağış adı altında bizlerden alınan 100 liralar ve her dönem harç yatırırken ödediğimiz 25 liralar KTÜ Güçlendirme Vakfı adı altında rektör ve ekibinin cebine gitmiştir. İşin ilginç yanı ise bizler bu paraları yatırmadığımız takdirde ne okul kaydı yaptırabiliyoruz ne de ders kaydı yapabiliyoruz.

Yazıyı okuyunca Gizem Görnaz’ın belki de gençliğinin verdiği heyecanla maksadı aşabilecek cümleler kurduğunu gördüm. Elinde yeterli kanıtlar olmadan bir insanı hırsızlıkla suçlamak elbette doğru değil. Ancak tüm bunlara karşın Rektörlük görevini üstlenen bir akademisyenin öğrencisiyle davalık olmasını doğru bulmuyorum.

“Profesör” ünvanı olan bir kişinin bu durum karşısında öğrencisiyle görüşüp, eğer yazdıkları yanlış ise yaptığının bir hata olduğunu anlatmasını beklerdim. Ancak ne yazık ki Türkiye’deki profesörlerin büyük bir bölümün bilimle uğraşmaktansa öğrencileriyle uğraşma “hastalığına” yakalanmış durumda. Oysa bilim adamı yerine koyduğumuz profesörlerimiz öğrencileriyle uğraştıkları kadar bilimsel çalışmalarla uğraşsalardı, emin olun Türkiye çok daha gelişmiş ve özgür bir ülke olurdu!

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir