Hayatınızda Mutlu Olduğunuz İnsanlara Yer Açın

Uzun zamandır kariyer ya da kişisel gelişim kitabı okumuyordum. Ancak geçtiğimiz Cumartesi günümü evde geçirmeye karar verince, Hülya Çızıkman ve Erdem Karagöz’ün birlikte kaleme aldıkları “Kariyer Dolmuşu” adlı kitaba bir göz atmaya karar verdim. Altın Bilek yayınları tarafından sunulan, içerisinde kişisel gelişim ve kariyer testleri de olan kitabı bir solukta okudum ve burada sizlerle paylaşmak için notlar aldım.

Kitapta iyi bir kariyer planı yapmanıza ve bunu uygulamanıza yarayacak birçok ipucu ve öneri var ancak ben daha çok hayata ve mutluluğa dair önerileri not aldım. Sanırım şu sıralar kariyerden çok daha mutlu bir hayat istediğimden olsa gerek, bilemiyorum.

Kitabın “Olumlu Düşünce ve Yararları” başlıklı bölümünde yazarlar, “Umut dolu, daima olumlu ve yapıcı eleştiri yapan, ileriye neşe ve ümitle bakan insanlarla ilişki kurun ve siz de öyle bir insan olun. Devamlı üzülen, olumsuz insanların bu huylarını değiştirmeye uğraşın” diyor ve “Bir insan nasıl düşünürse öyle yaşar” diye de ekliyorlar.

Hakikaten de öyle: Pek çoklarımız benzer şartlarda yaşıyor ancak pek azımız mutlu olabiliyoruz. Demek ki mutluluğun tek kıstası yaşam şartları değil, mutluluk biraz da bizim yaşama olan bakış açımızla alakalı. Bu bakışı da bizler ve çevremizdeki insanlar oluşturuyor. İnanın, hayata umutla bakan insanlar, kaygıyla yaklaşan insanlardan çok daha mutlu oluyor ve çevresindeki insanları da bir o kadar mutlu ediyor.

Bunu çok geç da olsa kavrayabilmiş ve bunun mutluluğunu yaşayan birisi olarak sizleri de uyarmak istedim: Tüm hayatı düzene koymak kaygısındaki bizler, öncelikle zihnimizi düzene  koymalıyız. Zihinlerimizde olumsuz düşüncelere, çevremizde ise olumsuz insanlara yer vermemeliyiz.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir