Türkiye’nin TV Tarihi ve Birand

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand bugün binlerce seveninin katıldığı bir cenaze töreniyle toprağa verildi. Birand’ın ölümü beklenmedikti, hemen her ölüm gibi.

Öylesine alışmıştık ki her akşam onu görmeye, sanki o hiç ölmeyecekmiş gibi yanlış bir kanıya kapıldık. Ancak hayatın herkes için kısa olduğunu, onun ölüm haberiyle hatırladık.

Mehmet Ali Birand’ı kaybettiğimiz için üzgünüm.

Yazının başlığından da anlayabileceğiniz gibi Türkiye’nin televizyonculuk tarihini Mehmet Ali Birand’sız değerlendirmek pek mümkün değil. 32. Gün ve bu programda yetişen Serdar Akinan, Cüneyt Özdemir, Mithat Bereket, Oray Eğin ve Can Dündar gibi gazeteciler televizyonculuk tarihimizin önemli isimleri arasında. Hepsinin üzerinde Mehmet Ali Birand’ın emeği var, en azından onlar öyle söylüyorlar.

Mehmet Ali Birand’ı en verimli olacağı çağında yitirdik. Son zamanlarda yaptığı açıklamalar, duruşu bunu gösteriyordu. Enver Aysever’in CNN Türk’teki Aykırı Sorular programında  “Artık bu yaştan sonra çekinecek hiçbirşeyim yok, doğru bildiğimi söylerim” diyordu. Ancak buna pek de fırsatı olmadı.

Seveni kadar, sevmeyeni de olan bir isim Mehmet Ali Birand. Ancak herkes şunu kabul etmeli, Birand’ın Türkiye’nin televizyonculuk serüveninde önemli bir yeri var ve ondan boşalacak koltuğu doldurmak hiç de kolay olmayacak. Kendisi “Türkiye’de anchorman yok” diyordu, haklıydı ancak yine de en iyi “anchorman” adayımız da ondan başkası değildi.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir