Okuyucu odaklı haber sitesi

Okuyucu odaklı haber sitesi

21. yüzyılda bilgi ve haber daha önce hiç olmadığı kadar fazla üretilmeye başladı. Geldiğimiz noktada bilgi ve habere ulaşmak bir sorun olmaktan çıkarken ‘gerekli’ bilgi ve haberlere ulaşmaksa her geçen gün daha da zorlaşmaya başladı.

Gerekli bilgi ve habere ulaşmak zor ve zaman alıyor

Artık istediğimiz bilgi ve habere ulaşmak için uğraşmak, internette gelişmiş arama yöntemlerini kullanmak zorunda kalıyoruz. Girdiğimiz web sitelerinde de bizim için gereksiz onca içeriğin arasından istediğimiz bilgi ve habere ulaşmak oldukça zaman alıyor.

Bu durum haber siteleri için de maalesef geçerli. Bir haber sitesine girdiğimiz zaman ana sayfadaki haberlerin çok azı bizi ilgilendiriyor. Hal böyle olunca ya siteden hemen çıkıyor ya da ilgi duyduğumuz haberleri bulmak için sıkıntılı bir süreç yaşamak zorunda kalıyoruz.

Çözüm: Okuyucu odaklı haber sitesi 

Oysa e-ticaret siteleri ve reklam servisleri böylesi durumlar için çözümü bulmuş durumda. Ziyaretçi odaklı içerik ve reklam sunumu günümüzde yoğun olarak kullanılan bir yöntem. Bu yöntemle bir e-ticaret sitesine girip cep telefonu inceleyen bir ziyaretçinin bu konuya ilgisi saptanıyor ve ilerleyen dönemde kendisine bu konuyla ilgili gösterim ve reklamlar yapılıyor.

Benzer bir yöntemi neden haber siteleri için de kullanmıyoruz?

Bir haber sitesinde öncelikli olarak ilgi duyduğu konulardaki haberleri görmeyi kim istemez?

Okuyucuların/izleyicilerin çoğu kendisi için özel ve otomatik şekilde oluşan kişiselleştirilmiş bir haber sitesini mutlaka daha fazla ilgi ve kolaylıkla kullanacaktır. Manşetlerde ilgi duyduğu konudaki haberleri görecek, ilgi duyabileceği haberlere de alt manşetlerde kolaylıkla ulaşabilecektir. Bu durum pek çok haber sitesinin baş etmeye çalıştığı ‘hemen çıkma oranı’nı da oldukça düşürecektir. Ayrıca kullanıcı deneyimi de hiç olmadığı kadar pozitif olacaktır.

İnternet gazeteciliğinde önemli bir devrim olabilir

Okuyucu odaklı haber siteleri, her birisi bir diğerinin tıpkısı haline dönmeye başlayan alternatifleri arasında önemli bir avantaj yakalayacaktır. Bunu başarıyla uygulayabilen medya kuruluşları internet gazeteciliğinde önemli bir devrime de vesile olabilirler.

Takip edin!
Okan Yüksel

Uluslararası İlişkiler, Medya ve İletişim öğrenimi gördü. Politik Akademi ve Medya Akademi'yi kurdu. İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği'nin (İGBD) kuruluşunda görev aldı. Olay TV'de dış haber editörü olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Türk'e katıldı. 2015 ortasında Anadolu Ajansı'nın sosyal medya yöneticisl oldu. Okan Yüksel'in blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü, "İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı" adlı bir kitabı bulunuyor. Uluslararası ilişkiler, medya ve iletişim teknolojileriyle ilgileniyor.

7 Yorum

Arel Logo Tasarım Yayın tarihi10:32 am - 2016/10/19

Faydalı bir yazı

Solucan Gübresi Yayın tarihi11:23 pm - 2017/02/21

Güzel dusunce başarılar

High Lift Yayın tarihi9:51 pm - 2017/10/09

Günümüzdeki haber siteleri gerçekten insana eziyet ediyor. İnternet üzerinde bolca click bait haberler mevcut. İnsan doğru bilgiye ihtiyaç duyuyor artık.

Kara Arslan Yayın tarihi4:42 pm - 2018/03/16

Haber sitesi diye birşey kalmadı.

Sohbet Yayın tarihi11:15 pm - 2018/07/16

genelde okumadan önce dikkat ettiğim başlığıdır ilgimi çekerse okuyorum 🙂 teşekkürler paylaşım için

Fatih Yayın tarihi1:35 am - 2019/01/13

Mümkün olduğunca sitelerimizi okuyucuya yönelik yapıyoruz ama arama motorlarının bazı durumları daha öne çektiğide bir gerçek.Yazı için teşekkürler.

şehirler arası evden eve nakliyat Yayın tarihi12:27 pm - 2019/05/25

Hocam haclink alacağımız haber sitesi var mı?

Bir Cevap Yazın

Paylaşım
Daha fazla Bloglar, Sosyal Medya, Yeni Medya
Teröre karşı sorumlu vatandaşın sosyal medya rehberi

Bu makalede sosyal medyada son zamanlarda sıklıkla tanık olduğumuz dezenformasyonun, provokasyonun önüne nasıl geçebileceğimiz üzerinde duracağım. Sorumlu bir vatandaşın provokasyonlara...

Facebook’ta nasıl haber paylaşılır?

Uluslararası bir haber ajansının sosyal medya hesaplarını yönetiyorum. Mesaimin büyük bölümü Facebook ve Twitter’da haber paylaşarak geçiyor. Bugünse sizlere Facebook’a...

Kariyer gelişimi için sosyal medya

Bu makalede sosyal medya eğitimlerimde öğrencilere sıklıkla vurguladığım "Sosyal medya kariyeriniz için sandığınızdan çok daha önemli!" söylemini sizlerle paylaşacak, sosyal...

Kapat