Ücretsiz E-Kitap Cenneti: Alt Kitap

Yaklaşık dört beş yıl öncesinde tanıştım Altkitap‘la. İnternette aşıracak korsan kitap arayışında olan ben, yazarların karşılık beklemeden eserlerini paylaştıkları bu projenin içine düşünce kendimi cennette sanmıştım o zamanlar. Tanıştığımız ilk günden bu güne de hala bu cennetin meyvelerini yemekle meşgulüm.
Bir bahçe düşledik, birlikte biçimlendirmek istedik” sloganıyla yayın hayatına başlayan http://www.altkitap.com tam bir kültür yuvası. Öyle ki Doğan Pazarlıkçı‘nın “Bir Hasta Yakının Hastane Günlüğü“nü okurken hastanede geçmiş yılları yaşıyor, Pınar Türen‘in “Denedim“ini okurken denemenin ve düşüncenin tadını alıyorsunuz. Yekta Kopan‘ın “Daha Önce Tanışmış mıydık?” kitabıyla öykü okumanın keyfine varıyor, Turan Parlak‘ın “Sen Daha Çocuksun” romanıyla yakın tarihimize bir gencin hayatından bakıyorsunuz…
Eserleriyle katkıda bulunan yazarları ve eserlerini saymakla bitiremeyeceğim için siteye girip bir göz atmanızı öneririm.
Sadece ücretsiz bir üyelik karşılığında bu kadar içeriğe ulaşabileceğiniz pek de fazla poroje mevcut değil ne yazık ki. Gönül bu tür projelerin artmasından yana. Gelecek on yıllarda bu günleri, edebiyat tarihinde anarlarken Altkitap gibi projeleri de göz ardı etmeyeceklerine inanıyorum. İnsanların bilgiye bedel ödemen ulaşmasını sağlama inceliğini gösterdiği için altkitap’a emeği geçen herkesi kutluyorum.
Altkitap edebiyatımızın içinde güzel bir noktada ve hala edebiyatımıza hizmet etmekte: Geride bıraktığımız 2006 senesinde seçici kurulu Adnan Kurt, Ayfer Tunç, Murat Gülsoy ve Yekta Kopan‘dan oluşan “Altkitap 2006 Öykü Ödülü” verildi. Feryal TilmaçTrilobis” adlı öyküsüyle birincilik ödülünü almaya hak kazandı.
Uzun sözün kısası, http://www.altkitap.com adresine bir uğrayın derim. Eminim bu adreste kaybedeceğiniz zamandan çok daha değerli şeyler kazanacaksınız!
Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir