Bir Mercedes Asla Sadece Bir Mercedes Değildir!

Başlık farklı, farkındayım ama bir o kadar da gerçek. Lise’de tipik ilk gençlik sohberlerimiz arasındaydı otomobiller; “ileride bunu alayacağım, yok yada şunu mu alsam” sohbetlerimizde konuşurduk bolca Mercedes’ler BMW’ler üzerine…

Ben idealist davranarak, orta sınıf bir aile arabasının üstünde bir model almayı çağ dışı, komik bulurdum. Bir insan nasıl olurdu da aynı amaca ulaşan iki araç arasında pahalı olanı seçebilirdi ki?

Üstünden uzun yıllar geçti, insanları ve en önemlisi toplumu daha iyi tanıdım zamanla. Gelip geçen süreç bana gösterdi ki, bir otomobil asla sadece bir otomobil değildir! Bir otomobilin görevi sadece sizi A noktasından B noktasına taşımak değilmiş, bu taşıma fiili sırasında sizin statünüzü ve gücünüzü göstermek gibi bir görevi de varmış otomobilin.

Liseyi bitirene kadar arkadaş çevremin ailevi geliri belirli bir çıtanın üstünde olmasından mıdır, bilinmez; bunun farkında değildi(m/k). Bugün ise kozmopolit sayılabilecek bir üniversite ortamındayım ve görüyorum bir Mercedes’in asla bir Mercedes olmadığını.

Hayatın konulmuş kuralları var olduğunu biliyordum, artık yavaş yavaş öğreniyorum.

Önünde iki yol var, birisi konulmuş kurallarla baş etmek ve kendi kurallarını önemse(t)mek, ikincisi ise toplumun kurallarını kabullenip (Örneğin bir Mercedes’e bir otomobilden fazla değer atfetmek gibi.) toplumda toplumun kurallarıyla iyi bir yerlere gelmek.

Ben hangi yolu seçerim, açıkçası tam karar veremedim.

Ama bugün gelinen noktada insanların bir Ford ya da Honda alabilecekken neden Mercedes’e çok daha fazla para verdiğini anlıyorum.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir