Beşiktaş’ta Bir Tayyare Fabrikası ve Nuri Demirağ

Beşiktaş’ta Bir Tayyare Fabrikası” yakın geçmişimizin önemli isimlerinden Nuri Demirağ‘ı ve özellikle havacılık çalışmalarını konu alan bir belgesel. Belgesel yakında vizyona girecek ve umarım kitlelere istenildiğinde neler yapılabileceğini gösterecek.

Nuri Demirağ şu “Biz de bir zamanlar uçak üretiyormuşuz…” söyleminin gerçek kahramanı. O uçakları üreten isim işte, Nuri Demirağ!

O günden bugüne unutulmaya yüz tutumuş bir iş adamı, üretim adamı Nuri Demirağ.

Kendisinin yaptıkları sadece uçak üretmekle de sınırlı kalmadı, çok geniş bir çerçeve dahilinde pek çok ilke de izma attı kendisi: İlk muhalefet partisini kurdu, Ankara’nın doğusuna ilk demiryolunu yaptı, ilk yerli paraşütü ve ilk yerli sigara kağıdını üretti, ilk şehir ve köy planlarını hazırladı Nuri Demirağ.

Bunlarla da sınırlı kalmadı ve yurdum kalkınma hareketine uçak fabrikasının yanında şu hizmetleri oldu: Bursa’da Merinos, Karabük’te demir-çelik, İzmit’te selüloz ve Sivas’ta çimento fabrikalarını kurdu.

Nuri Demirağ gibi bir ismi tanımak ve onu örnek almak sanırım her Cumhuriyet gencinin görevidir.

Bu noktada en azından www.nuridemirag.com adresinde yer alan bilgilere bir göz atmanızı öneririm. Bugün her zamandan çok daha fazla ihtiyacımız var Nuri Demirağ gibi özgüveni yüksek insalara. Kendimizi aşağılık saymaktan, biz birşey yapamayız inancından sıyrılmanın zamanıdır. Kendisi 1942 yılında şunları söylüyor:

Bizim çocuklardan, gelişigüzel birini çağırıp: ‘Dünyanın en iyi tayyaresini yapar mısın?’ diye sorunuz. Size, mümkün değil ‘yapamam’ cevabını vermez. Çünkü ‘yapamam demek, benliğimden, varlığımdan vazgeçtim. Aczimi zaafımı kabul ettim.’ demektir. Halbuki Türk aciz değildir ki aczi kabul etsin.

Bugün acıdır ama aciz olduğunu kabul edenler var, işte biz onlardan değiliz. Hedefimiz dünyanın en iyi uçaklarını yapmak; en yüksek binalarını, en uzun köprülerini inşa etmektir. Bu hedefler aracılığıyla Anadolu halkını medeniyetin zirvesine taşımaktır.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir