AFM ve ÇEVKO Sunar: Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak!

Türkiye’de de son yıllarda “geri dönüşüm” kavramını sıklıkla duyar olduk. Geri dönüşüm, Batı’nın çok öncesinde keşfettiği ve sürdürülebilir bir dünya yaşamı için oldukça hayati bir konu.

İnsanoğlu, kendisini var eden doğayı yok ederek varlığını sürdüremeyeceğinin bilincine varıyor. Bu bilinçle tüketim azaltılmaya, tüketilen ürünlerden arta kalan atıklar tekrar üretim sürecine dahil edilmeye çalışılıyor ve kısmen de başarılı olunuyor.

Cam, kağıt, alüminyum, plastik, yağ ve benzeri atıkların çeşitli fiziksel veya kimyasal işlemlerle tekrar üretim sürecine dahil edilmesi demek olan geri dönüşüm, şüphesiz kitlelerin ilgi ve desteğine muhtaç. Tüketici konumundaki geniş halk kitlelerinin geri dönüşüm sürecine ilgi duymaları ve bu sürece katkı sağlamaları oldukça önemli.
Türkiye’de geri dönüşüm bilincinin inşası sürecinde önemli roller üstlenen Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) ile birlikte AFM Sinemaları‘nın yürüttüğü “AFM Ambalaj Atıkları Kazanma Projesi” geri dönüşümün bizlere neler kazandırabileceğine çok iyi bir örnek oluşturuyor. İki yıldır yürütülmekte olan proje çerçevesinde; 4.000.000 adet mısır poşeti, 1.100.000 adet karton bardak, 1.000.000 adet cam ve 4.000.000 adet plastik poşetin geri dönüşümü sağlanmış. Geri dönüştürülen bu ambalajlar ile 1.850 ağacın kesilmesi engellenmekle birlikte 18.000 lt petrol tasarrufu yapılmış.
Kampanyanın sloganının da belirttiği gibi “Geri Dönüşüm, Muhteşem Olacak!

Lütfen geri dönüşüm sürecine siz de katkı sağlayın; önce kendiniz, sonra ülkeniz ve elbette yaşadığınız bu güzel dünya için!

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir