Tarihi, Doğası ve Çinisi ile İznik

Geçtiğimiz Pazar günü, İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği yönetim kurulunun ve çalışanlarının katıldığı bir gezi düzenledik. Pazar sabahı Bursa‘dan yola çıktığımızda saat dokuzu gösteriyordu ve hedefte Bursa‘nın çok güzel bir ilçesi olan İznik vardı.

İznik‘in tarihi, doğası ve çinisi ile görülmeyi fazlasıyla hak ettiğini düşünmekteydim ve bu organizasyon vesilesiyle tüm bu güzellikleri görme fırsatım oldu. İznik‘te tarih, doğa ve çini el ele vermiş, güzel bir sinerji oluşturmuş.

Şimdi dilerseniz, tarih ile başlayıp doğa ve çini ile devam edelim…

İznik’in tarihinin binlerce yıl öncesine dayandığı düşünülmekte. Bölgedeki ilk yerleşimin dört bin beş yüz yıl önce oluştuğu sanılmakta. Dört bin beş yüz yıllık süreçte İznik üzerinden kimler gelmiş, kimler geçmiş; bunu İznik’in sokaklarındaki tarihi eserlerde görebiliyorsunuz: Bir yanınızda Roma’dan kalma antik tiyatro, bir diğer yanınızda Süleyman Paşa Medresesi, hemen ileride Osmanlılar zamanında camiye dönüştürülen Ayasofya Kilisesi ve elbette şehri çepeçevre saran yüksek surlar…

Tarihi güzellikleri, böylesine güzel bir doğa içerisinde bulmak da İznik’i daha önemli kılıyor! İznik ile aynı adı taşıyan oldukça büyük boyutlardaki İznik gölü, şehre bir sahil şehri havası katıyor. Yeşil dokusu ve özellikle zeytin bahçeleri ve bağlarıyla toprak tüm bereketini gözler önüne seriyor. Tepelik bir bölgeye çıktığınız zaman, altınızda uzanan zeytin bahçeleri, ufukta İznik gölü ile karışıyor.

Çiniler ve çinicilik ise adeta tüm şehrin sokaklarında kendine yer etmiş… Evlerin kapı numaralarında dahi çini eserler görmeniz olası. Hemen her sokakta, bir çini atölyesi ve sergisi var.

İznik; Bursa‘ya, Yalova‘ya ve İstanbul‘a oldukça yakın. Bu noktada Pazar günlerini değerlendirmek amacıyla güzel bir İznik gezisi yapabilirsiniz.

Takip edin!

2 thoughts on “Tarihi, Doğası ve Çinisi ile İznik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir