İznik Uluslararsı Dans Festivaline Evsahipliği Yapıyor

Daha öncesinde de sık sık ziyaret ettiğim, tarihi ve doğasıyla büyük bir önem taşıyan İznik hakkında blogumda da bir yazı yazmış idim: “Tarihi, Doğası ve Çinisi ile İznik” Tarihi ve eşsiz doğasıyla özel bir yere sahip olan Bursa’nın bu güzel ilçesi, bu yıl geniş katılımlı bir uluslararası festivale evsahipliği yapıyor.

Bu güzel ilçe İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz’ın desteği ve Masters Kılıç Kalkan Derneği aracılığıyla tanışma şansı yakaladığım Faruk Alkaya’nın yönetmenliğinde uluslararası bir festivale sahne oluyor.

Festivalin yönetmeni ve aynı zamanda IOV Türkiye Temsilcisi olan Faruk Akkaya, düzenlediği basın toplantısında hedeflerinin dünya genelindeki 7 bin festival içinde ilk 50 festival arasına girmek olduğunu söyledi.

İznik’in dünya medeniyeti açısından çok önemli bir kültür şehri olduğunu ifade eden Akaya, “İznik, ilk konsilin toplandığı, İncil’in 80’den 4’e indirildiği, dünyanın ilk kubbeli mabedinin yapıldığı, 4 medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer. Bu yüzden İznik’i dünyaya tanıtmak en önemli görevlerimizden biri” dedi.

İznik Festivali’nin yayınlanan programı oldukça yoğun görünüyor. Festival 16 Temmuz Cumartesi Yenişehir-İstanbul Kapı’daki kortej yürüyüşüyle başlayacak, çeşitli ülkelerin halk dansları ile devam edecek.

Festivalde çeşitli animasyon gösterileri yapılacak. Müzik grupları bir dizi konser verecek.

22 Temmuz Cuma saat 14:00’da ise Şehit Sedat Pelit Parkı’nda ata sporumuz olan yağlı güreş müsabakaları yapılacak.

Festivalin son günü saat 09:30 İzzet Peşte Su Sporları Eğitim Merkezi’nde kürek yarışları ile yüzme yarışları, saat 22:00’da ise Ayasofya önünde Murat Göğe Bakan konseri ile festival son bulacak.

Festivale katılacak ülke ve gruplar ise şöyle sıralanıyor: Brezilya – Group GAS / Fransa – Le Guadrille Occitan / Hindistan – The Rhydham / KKTC – Yenierenköy KSD / Macaristan – Grup Dobbantó / Polonya – Swojacy Dance / Sırbistan – Amateur Dance Group / Türkiye – Masters Kılıç Kalkan / Ukrayna – Group VASYLECHKY

Festivalde değer verdiğim birçok isim görev alıyor. İşlerim nedeniyle festivalde tam zamanlı görev alamasam da ben de elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum. Festivale ilişkin detayları, fotoğraf ve videoları ilerleyen zamanda bu satırlarda bulabileceksiniz.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir