Kubilay Tunçer ve Begüm Kütük’ten Olağan Mucizeler

Londra, Edinburgh ve Türkiye‘nin çeşitli il ve ilçelerinde 250 kez sahnelenen, birçok ödül sahibi Olağan Mucizeler adlı oyun uzun zamandır Bursa‘da Uğur Mumcu Sahnesi‘nde sahnelenmekte.

Kubilay Tunçer‘in yazıp yönettiği ve Begüm Kütük Yaşaroğlu ile birlikte oynadığı oyunun konusu şöyle:

Olağan Mucizeler sihirli bir aşk hikayesini konu alır. İçine kapanık ama marifetli bir sihirbaz olan SATURNO’nun hayatı, son derece güzel, neşeli ve hayat dolu  JOY’un bir gün onu izlemesiyle değişir.JOY’la sahneyi ve hayatı paylaşmaya başlarlar. Oyun, sahnenin şaşaası ve kulisin gerçekliği ekseninde aşkı anlatır. Aşkın illüzyonunun nasıl oluştuğunu ve nasıl bozulduğunu masalsı bir dille seyircilere sunar. Hikaye, sahne önü ve ardındaki sihir efektleriyle bezelidir. Tiyatronun ve illüzyonun olanaklarını şiirsel bir dille buluşturan Olağan Mucizeler gerçek insanların, gerçek aşkın, mucizelerin en büyüğü olan hayatın ve bu büyük mucizenin nasıl olgunlaştığını, neşeyi ve hüznü birleştirerek gösterir. Olağan Mucizeler, yazarı Kubilay Tunçer’e Afife Jale En İyi Yazar ödülünü kazandırmış, ışık ve dekor tasarımıyla Afife adaylıklarına gösterilmiştir.

Oyunun yazarı, yönetmeni ve aynı zamanda oyuncusu olan Kubilay Tunçer‘in oyunu hakkında söyledikleri oyuna dair ipuçları veriyor: “Nefes almak bir mucize… Hayat mucize… Aşk mucizelerin en büyüğü… Bütün bunların olağanlaşması, sanki sıradan şeylermiş gibi görünmesi beni üzüyor. Oyunu bu yüzden yazdım. Gerçek sihir hayattır, diyebilmek için yazdım. ” Oyunun bir diğer oyuncusu olan Begüm Kütük Yaşaroğlu‘nun oyun hakkındaki görüşleri de önemli: “Oyunda aşktaki sihir, sahnedeki ve hayattaki sihir anlatılıyor… Başarısını tüm dünyada kanıtlamış bu oyunda yer almak gerçek sihrin ta kendisi diye düşünüyorum.

Kubilay Tunçer‘in ve Begüm Kütük Yaşaroğlu‘nun oyun ve hayat hakkındaki görüşlerine sonuna kadar katılıyorum. Hayat,  daha doğrusu, hayatlarımız gerçekten büyük bir mucize.

Hayata ve mucizelere dair bu oyundan pek çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Özellikle JOY’un “ölümü keşfetmek ve güzel çocukluk döneminin bitmesi” üzerine söylediği sözler beni ciddi anlamda çarptı. Saturno’nun “Niçin kalbimi kırıyorsun?” sorusunu “Dokunmuyorum bile ona” diyerek cevaplayan Joy’a Saturno’nun verdiği “İşte ondan kırılıyor” cevabı… Gerçekten çarpıcı sözler ve diyaloglarla çepeçevre sarılmış bir oyun Olağan Mucizeler

Oyun içerisinde Kubilay Tunçer‘in sergilediği illüzyon gösterileri de oyuna ayrı bir renk ve heyecan katıyor. Gördüğüm kadarıyla Begüm Kütük Yaşaroğlu da birkaç illüzyon öğrenmiş Kubilay Tunçer‘den.

Oyun iyi, güzel, hoş… Özellikle senaryo ve fikir başarılı: Kubilay Tunçer, Afife Jale En İyi Yazar Ödülü’nü hak etmiş. Fakat birşeyler tam anlamıyla oturmamış gibi, oturtulamamış gibi. Tek tek düşününce hemen herşey mükemmel görünüyor, hepsi bir araya gelince sanki birşeyler eksik kalıyor gibi. Buna karşın, izlenesi bir oyun Olağan Mucizeler.

Kubilay Tunçer birçok şey anlatıyor oyunda, hayatın en büyük mucize olduğunu dile getiriyor sıklıkla. Hayat gerçekten de gözlerimizle görebileceğimiz en büyük mucize! Aslında sadece bunu hatırlatıyor olması bile, bu oyunu değerli kılıyor…

Takip edin!

One thought on “Kubilay Tunçer ve Begüm Kütük’ten Olağan Mucizeler

  1. Geri bildirim: Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir