Bloguma Dokunma!

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen blog servislerinden birisi olan Blogspot‘a Türkiye’den erişimi bir kez daha engellendi. Daha öncesinde de benzer olaylarla karşılaşan blog yazarları için bu durum çok da şaşırtıcı değil. Her zamanki gibi birkaç blog bahane edilerek yüzbinlerce blogun erişiminin engelenmesi söz konusu.

Blog yazarları, sosyal medyada bu konu hakkında gündem oluşturmak için çabalıyorlar ve çabalarının sonuç verdiğini ulusal medyada yankılanan seslerinden anlıyoruz.

Birkaç blog nedeniyle erişimi engellenen Blogspot‘ta dört milyondan fazla sayfa var. Yani birkaç blog sayfası yüzünden, bu sayfalarla hiçbir alakası bulunmayan dört milyondan fazla sayfanın erişimi engelleniyor. Bu sayfalardan oluşan 600 bin blogun sahipleri ve özellikle okuyucuları mağdur ediliyorlar.

Blogspot‘un ve öncesinde Bloggum‘un kapatılması karşısında büyük bir tepki doğdu. Twitter ve Facebook gibi milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal medya sitelerinde “blogumadokunma” ismiyle yapılan paylaşımlar ve videolarla başlayan tepkiler pek çok kullanıcı tarafından destekleniyor. Twitter’da şuan “blogumadokunma” etiketi trend konularda ilk sıraya yerleşmiş durumda. Bu konuda kullanıcılar tarafından girilen tepki tweet’lerini şu adresten izleyebilirsiniz: http://twitter.com/search/%23blogumadokunma

Sürekli tekrarlanan bu hatalı uygulamalara bir son vermek için, kapsamlı yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Bu yasal düzenlemelerin yapılması sürecinde blog yazarları da aktif olarak rol oynamalılar. Bu noktada internet gazeteciliği ve blog alanında faaliyet gösteren şirketlere ve sivil toplum kuruluşlarına önemli roller düşüyor. İlerleyen süreçte bu durumu İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği yönetim kurulunda gündeme getirecek ve neler yapılması gerekiyorsa yapılması için çalışmalar yürüteceğim.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir