En Büyük Dostumuz ve Düşmanımız: Kendimiz!

Thomas Hobbes‘a göre insanlar diğer insanlarla sürekli bir savaş halindedir. Hobbes bu söylemini “İnsan insanın kurdudur” diyerek özetler.

Gerçekten de insan insanın kurdudur da, aksi halde 21. yüzyılda insanoğlu hala birbiriyle savaş halinde olmazdı.

Yine Hobbes‘a göre insanın insanla olan savaşının altında rekabet, güvensizlik ve statü arayışı yatmaktadır. İnsanlar kazanmak, güvende olmak ve toplumda iyi birer statü edinebilmek için diğer insanlarla sürekli bir savaş halindedirler.

Bu uzun soluklu savaşta insanın düşmanı diğer insanlar gibi görünebilir ama düşman arıyorsak önce kendimize bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Fark ettim ki, geçmişte diğer insanların bana verdikleri zarardan çok daha fazlasını ben kendi kendime vermişim. En büyük acıları, en ağır yenilgileri, en başarısız sınavları hep ben kendi kendime yaşatmışım.

Sebep olduklarım sadece acılar, yenilgiler ve başarısızlıklar da olmamış. Aynı şekilde mutluluğu, kazancı ve başarıyı da kendi ellerimle inşa etmişim. Kendi başıma biryerlere gelmiş, en azından bana sunulan imkanları doğru değerlendirebilmişim.

Hayatımdaki iyi ya da kötü her durumun sebebi “ben” olmuşum. Fakat ne yazık ki yanlış yaptığım için cezalandırdığım “ben”i; doğru yaptığım zamanlarda ödüllendirmemişim. Geçen hafta katıldığım bir derste hocamız H. Tülin Tüzün, “Başarılı olduğunuz zamanlarda kendinizi ödüllendirin ve her zaman kendinizi sevin!” deyince, kendimi uzun yıllardır ödüllendirmediğimi fark ettim. Kendimi ne kakadar sevdiğime ya da sevip sevmediğime ise karar bile veremedim. Sanıyorum “kendime” biraz zaman ayırmam gerekiyor. Kendimi tanımak, başarılı olduğum zaman ödüllendirmek ve her ne olursa olsun kendi “ben”liğimi sevmem gerekiyor.

İlerleyen günlerde, şu sınavları kazasız belasız atlatınca, kendim üzerine çalışmaya yoğunlaşacağım. Kendimle barışmamın, hatta belki biraz da kendimi şımartmamın zamanı geldi ve belki de geçiyor…

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir