KOSGEB Girişimcilik Eğitiminde İlk İki Gün Geride Kaldı…

KOSGEB ve Nilüfer Belediyesi tarafından organize edilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi hakkında daha öncesinde  “KOSGEB’ten Girişimcilik Eğitimi Kazandım!” başlıklı yazımda bilgi vermiştim. Toplam 60 saatlik eğitimler dün itibariyle başladı.

Konak Kültür Merkezi‘nde, H. Tülin Tüzün‘ün verdiği eğitimlerde bugün itibariyle ikinci gün de sona erdi. İki günlük izlenimlerimle şunu rahatlıkla söyleyebilirim, en azından girişimcikik anlamında geleceğime daha faza inanarak ve umutla bakıyorum. Bu da eğitimlerin şimdiden başarıya ulaşmaya başladığının bir göstergesi oluyor. Eğitimde tanıştığım birbirinden oldukça farklı ama geleceklerine umutla ve inançala bakan diğer katılımcılarla tanışmak da eğitimlerin ayrı bir güzelliği olsa gerek.

Eğitimin birinci günün girişimcilik üzerinde durduk, dersin hemen başında hocamız H. Tülin Tüzün‘ün paylaştığı şu öykü, girişimciliğin ve ayakta kalmanın çok da kolay olmadığını bir kez daha hatırlamamızı sağladı:

Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır. En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa ona yem olacağını bilir.

Afrika’da her sabah bir aslan uyanır. En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa açlıktan öleceğini bilir.

Aslan ya da ceylan olmanızın önemi yok, yeter ki her sabah kalktığınızda koşmanız gerektiğini bilin.

Öykü oldukça etkileyici ve bir o kadar da geçrek payı var: istatistiklere göre Dünya genelinde yeni kurulan işletmelerin %60’ı 5 yıl içerisinde yok oluyor, daha kötüsü bu oranın Türkiye‘de %70 olması. Türkiye‘de girişimci olmak, özellikle de benim ve diğer genç katılımcılar için oldukça zorlu bir süreç olacağa benziyor. Fakat tüm bu zorluklar aşılabilir nitelikte; iş fikrinin sağlamlığı, çalışma isteği ve KOSGEB‘in gerek eğitimlerle gerek finansmanla sunduğu destek ile zorlukları aşabileceğimizi düşünüyorum. Bakalım, zamanla haklı olup olmadığımı göreceğiz…

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir