Üniversitede Öğrenci Değerlendirme Sistemi ve Sınavlar

Üniversite öğrenimimin sonlarına yaklaşıyorum. Bu dönem sonunda Uludağ ve ayrıca Anadolu Üniversitesi’ndeki öğrenimim son bulacak ve her iki üniversiteden de mezun olacağım. Önümde son vize ve final sınavları uzanıyor. Dün Anadolu Üniversitesi’nin vize sınavları bitti, sırada son final sınavlar var. Bugün ise Uludağ Üniversitesi’nin vize sınavları başladı. Önümüzdeki iki hafta boyunca vizelerle boğuşuyor olacağım.

Vize sınavlarına hazırlanırken, sistemi de sorguluyorum. Üniversitelerin öğrenci değerlendirme sistemlerinin sadece sınavlarla sınırlı kalması oldukça yanlış. Bir öğrencinin dersle ilgili bilgi ve birikimlerini sınav kağıdından okumak tam anlamıyla olanaklı ve hatta doğru değil. Bu öğrenim kalitesini de düşüren bir uygulama.

Şimdi önümdeki vizelere hazırlanıyorum ve sadece yarına kadar aklımda kalmasını dilediğim onlarca kanun maddesi ezberliyorum. Bu kanun maddelerinden bir kaç tanesi yarın sınavda çıkacak ve ben gerekli yorumları yaparak en yüksek notu almaya çalışacağım. Bu maddeler hakkında sınav kağıdına gerekli yorumları yaptıktan sonra tüm bu bilgileri unutulmaya terk edeceğim.

Ezber yaparak girilen tüm bu sınavlar sonrasında diplomama bir not yazılacak fakat bu not benim alanımla ilgili bilgi ve becerilerimi değil benim ezber yeteneğime dair olacak. Ne kadar iyi ezberciysem o kadar iyi bir diploma notum olacak. Bu işte bir yanlışlık yok mu?

Elbette bu işte bir yanlışlık var. Üniversite öğrenimi sırasında öğrencileri ezberciliğe itmektense öğrencileri proje ve araştırma yapmaya yönlendirerek; proje ve araştırmalar üzerinden bir değerlendirme sistemi kurulması gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle üniversite öğrencilerinin hayatı ve daha da önemlisi çalışma alanlarını anlama ve algılama şansları daha fazla olacaktır.

Dilerim bizden sonra üniversite amfilerinden geçecek olan gençler bizler kadar şanssız olmazlar ve araştırma, proje hazırlama şansları daha fazla olur…

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir