Bir Pazar Sabahına Çalışarak Başlamak ve Meslek Seçiminin Önemi

Bugün Pazar ve henüz bu saatlerde insanların büyük bölümü yataklarında mışıl mışıl uyuyor. Bense çoktan uyandım, hazırlandım, yola koyuldum ve hatta işe başlayalı üç saat oldu.

İşe başlar başlamaz dünyada olup biten ne varsa inceledim ve dört önemli gelişmeyi önce Türkçe’ye tercüme edip ardından öğle bülteni için haberleştirdim. Sırada ise ana haber bülteni var ve benim yeni bir inceleme yapmam, yeni haberler bulmam ve yazmam gerekecek.

Şüphesiz pek çokları Pazar gününü benim gibi iş yaparak geçirmekten mutluluk duymayabilir. Nitekim ben de sevmediğim bir işi yapıyor olsa idim Pazar günümü iş yaparak geçirmekten rahatsız olurdum. Oysa bu Pazar günü, bunca işi yaparken hiçbir rahatsızlık duymadım çünkü işimi seviyor ve bu işi yaparken geliştiğimi hissediyorum.

Lise yıllarında meslek seçimi yaparken  rehberlik hocalarımızdan pek çok kez duyduğumuz “insan sevdiği işi yapmalı” öğüdünün ne kadar da doğru olduğunu görüyorum şimdi. İnsan sevdiği bir işi yaparken gerçekten yorulmuyor. Ayıca sevdiğiniz işi yaparken başarıya ulaşmak da çok daha kolay ve zahmetsiz oluyor.

Şimdi lise öğrenimi gören ve meslek seçimi yapacak öğrencilere ben de “insan sevdiği işi yapmalı” öğüdünü veriyorum: Severek yapabileceğiniz bir işiniz olmalı! Hayatınızın tamamı olmasa da büyük bölümü mesleğinizi icra ederek geçecek, sevmediğiniz bir işi yaparak hayatınızı bir kabusa çevirmeyin!..

Takip edin!

One thought on “Bir Pazar Sabahına Çalışarak Başlamak ve Meslek Seçiminin Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir