TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa denilince akla Uludağ ya da iskenderden hemen sonra otomobil fabrikaları gelebiliyor. Aslında bu da çok normal: Bursa Türkiye’nin otomobil serüveninde önemli bir yere sahip. Önde gelen otomobil markalarının birçoğu halen Bursa’da ürtim yapmakta ve hatta yıllar geçtikçe yeni üretim tesisleri kurmaktalar. Bu markalardan birisi de, sektöründe öncü bir konuma sahip olan TOFAŞ.

TOFAŞ, otomobil fabrikalarıyla Bursa’ya kazandırdığı ekonomik değerin yanı sıra Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’yle de Bursa’lılara kültürel bir değer katıyor. Öyle ki dünden bugüne uzanan araba serüveninin ta en başından başlıyor TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi içerisindeki eserler.  Birbirinden farklı onlarca top arabası, yük arabası, faytonlar ve birbirinden ilginç birçok tarihi eser sunuluyor. Tarihten bugüne uzanan bu eserlerin sonunda ise 20. ve 21. yüzyılda üretilen ve bir bölümü halen üretilmekte olan modern otomobiller karşılıyor bizleri. Üretiminde TOFAŞ imzası olan bu otomobiller arasında hangileri yok ki? Türkiye’nin ilk Murat 124’ü, ilk Kartal’ı TOFAŞ’ın ürettiği bir milyonuncu Tempra, iki milyonuncu Palio Go, üretilen son Uno ve Tipo müzede ziyaretçilerle buluşuyor. Son olarak da dönen stand üzerinde Doblo Malibu ziyaretçileri uğurluyor.

Peki müzede sadece arabalar mı var? Kendinize böyle bir soru sormuş olabilirsiniz? TOFAŞ bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

“Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, sadece eski araba müzesi değildir. Onlar Anadolu’daki binlerce yıllık araba sanayiinin ve kültürünün canlı ve etkili köşe taşlarıdır. Anadolu tasarım tarihinin çok değerli ve anlamlı ürünleridir. Bu ‘yeni ustaların, eski ustalara’ bir teşekkürüdür.”

Sözün özü yaratılan değer ve sergilenen eserler görülmeye değer. Müzenin mimari yapısı, tarihi geçmişi ve personelin her daim gülen yüzü müzeyi diğerlerinden farklı kılıyor. Bu güzel müzeyi keşfetmemi sağlayan ve bana rehberlik eden dostum Ahmet Giray Batıtürk‘e bu noktada teşekkür borçlu hissediyorum kendimi. Bu müze, hergün baktığınız arabaların belki de hiç fark etmeğiniz detaylarını ve tarihini sizlerin gözleri önüne seriyor.

Bursa’daysanız ve biraz olsun arabalara karşı ilginiz varsa, Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’ne gitmenizi öneririm. Gitmişken, müzenin bahçesinde yer alan Cafe Chariot’ta şömine karşısında mükemmel bir sütlü kahve içmeyi de ihmal etmezsiniz umarım. Ulaşım ve içerik bilgisi ise müzenin kurumsal web sitesinde mevct: Anadolu Arabaları Müzesi Web Sitesi

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir