“Medyaya Çağrımız: Irkçılığa Dur De!”

Van’ı ve özellikle Erciş’i vuran 7.6 büyüklüğündeki depremi yüreklerimizde hissettik. Enkaz altında kalan yüzlerce vatandaşımıza ulaşmak, elimizden geldiğince yardım edebilmek için saatlerdir çalışıyoruz. Bu büyük acıyı onlarla yaşıyor, onların acısına ortak oluyoruz.

Türkiye’de bugüne kadar acımız da sevincimiz de ortaktı zaten! Büyük bir afet olduğu zaman kenetlenir ve hep birlikte sorunların üstesinden gelmeye çalışırdık. Fakat ilk kez Van depreminde “bölündük”! Enkaz altından yardım çığlıkları yükselirken, birileri yardım isteyen kişilerin etnik kökenini düşünmeye başladı… İşin daha da vahimi bunu medya profesyonelleri de yaptı, yapıyor!

Irkçılığa daha fazla seyirci kalmamalı ve bir “dur” demeliyiz. Çağdaş Gazeteciler Derneği, medyaya çağrı yapıyor ve “Irkçılığa Dur De!” diyor…

Gencecik yaşta hayatını kaybeden 24 askerle, depremi ilişkilendiren, yüzlerce kişinin ölmesini, sakat kalmasını, binlerce kişinin evini kaybetmesini “intikam” çığlıklarıyla karşılayan insanlık dışı yorumlar, depremin olduğu andan itibaren internet medyasının, büyük gazete ve televizyonlarımızın internet sitelerinin yorum bölümlerini süsledi.

İnternet siteleri, hoşgörüsüzlüğün, ırkçılığın, ayrımcılığın en açık biçimde yapılabildiği alanlar haline geldi.

Depremden sonra, medya profesyonelleri tarafından, üstelik canlı yayında yapılan yorumların vehametini dile getirmek bile gereksiz. Yine de tarihe not düşmek adına birkaç örneği anımsatmak isteriz:

Canlı yayında haber spikerinin “Deprem doğuda da olsa Van’da da olsa üzülüyoruz” ifadeleri, programcının maalesef bilim adamı konuklarından da alkış alan “Önce taş at, polisi, askeri kuş gibi avla, sonra yardım iste. Herkes haddini bilsin” sözleri, gelinen noktada, medya yöneticilerinin acil olarak önlem alma gerekliliğini ortaya koyuyor.

“Terör brifingi alan”, bir bölümü sansüre gönüllü olan yöneticilerin propaganda çizgisinin nereden geçtiğini düşünmeden önce ırkçılık ve ayrımcılığa “dur” demesi gerekiyor.

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, bütün medyayı bu noktada sorumlu davranmaya davet ediyor, ırkçılık, ayrımcılık yapılan haber ve yorumlara internet sitelerinde yer verilmesinin suç olduğunu anımsatıyoruz. Irkçılık, yasalarımıza göre suçtur. Irkçılık, müsamaha gösterilemeyecek, düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi söz konusu bile olamayacak bir insanlık suçudur.

Medya yöneticilerinin bu tip haber ve yorumlara ekranlarda, gazetelerde ve internet sitelerinde yer vermemeleri hem mesleki hem de insani bir zorunluluktur.

ÇGD GENEL MERKEZİ

Takip edin!

One thought on ““Medyaya Çağrımız: Irkçılığa Dur De!”

  1. Bu bir insanlık deneyidir dostum. Eğer senin yüreğin, “kardeşim öldü, öldü” diyenler için, ya da Yunus’lar için kederlenmiyorsa, için sızlanmıyorsa, sen bu ülkenin evladı değilsindir. Ve en önemlisi sen insan değilsindir. Senin ne vatanın vardır, ne dostun, ne sevgilin. Sen kocaman bir öfkesindir, yalansındır. Acizsindir. Kendini haklı çıkarmak için ölülere sarılırsın. Ah bir ses çıkarabilseler, sana “s.. git ulan” deseler. Belki anlayacaksın ama ölüler konuşamaz. Sizin gibi mallar insanlık denen dersi milyon kez alsalar, hayvan sıfatına eremezler. Sizin ne allahınız, ne kitabınız vardır. Sizin tek sahip olduğunuz anca internette dayılanan yüreklerinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir