Van’ı Vuran 7.2 Büyüklüğündeki Depremi Yüreklerimizde Hissettik

Yaklaşık 30 saattir Van’ın Erciş ilçesini vuran 7.2 büyüklüğündeki depremi haberleştirmek ve son gelişmeleri izleyicilere aktarmak için çalışıyorum.

Bölgeden gelen fotoğraf ve videoları defalarca izlemek zorunda olduğum için depremin korkunç yüzünü bir kez daha gördüm. Şu anda özellikle Erciş’te ve bölgededeki köylerde tam anlamıyla bir insanlık dramı yaşanıyor.

Bir yandan ajansları takip ederken bir diğer yandan da sosyal medyayı izliyorum. Facebook’ta veya Twitter’da çok sayıda duyarlı insan bölgeye  yönelik yardım kampanyaları düzenliyor; ellerinden gelen desteği vermeye çalışıyor. Ancak azınmayacak bir grupsa faşist bir tavır sergileyerek; neredeyse “Oh olsun!” demeye getiriyor…

Türkiye’de bugüne kadar acımız da sevincimiz de ortaktı! Büyük bir afet olduğu zaman kenetlenir ve hep birlikte sorunların üstesinden gelmeye çalışırdık. Fakat ilk kez Van depreminde “bölündük”!

Oysa enkaz altından yardım çığlıkları yükselirken, yardım isteyen kişinin etnik kökeni düşünülmemeli…

Ancak ne yazık enkaz altındaki bebeklerin bile etnik kökenini düşünen insanlarımız da var!

Sayıları ne kadardır, bilmiyorum ama var olmaları bile beni rahatsız ediyor!

Onlara söyleyebileceğim çok da birşey yok; sadece Van’ı vuran 7.2 büyüklüğündeki depremin benim yüreğimde de hissedildiğini bilsinler!..

Dilerim gün gelir, onlar da insanlar gibi duygu ve düşünce sahibi olabilirler…

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir