Teknoloji Edebiyatta Da Yeni Ufuklar Açıyor…

Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul’da E-Tohum Kampı düzenlendi. 10 saatlik program çerçevesinde Serdar Kuzuloğlu, Cüneyt Özdemir ve Ufuk Tarhan gibi isimler bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan değişim ve bunun hayatımıza yansımalarına dair konuştu.

İş yoğunluğum nedeniyle katılamadığım kampı internet üzerinden canlı olarak izleme şansım oldu. Konuşmacıları izleyerek bilgi ve iletişim teknolojilerinin hayatın her alanında yeni ufuklar açtığına bir kez daha tanıklık ettim.

Hayatlarımızın her alanında büyük değişim yaşanacak, şüphesiz bu değişimden edebiyat da nasibini alacak. Edebiyat denilince zihinlerimizde oluşan basılı kitap imgesi zamanla kaybolacak ve bu boşluğu elektronik kitaplar dolduracak.  Teknoloji edebi eserlerin okuyucuya ulaştığı formu değiştirmekle de kalmayacak ve bu eserlerin yaratılma sürecini de etkileyecek.

Teknolojideki gelişmelerle birlikte yazılı eserlerini ortaya koyan yazarlar, yayınlarınlarına fotoğraf ve video ekleme imkanı da bulacaklar. Fotoğraf ve videoların da yer aladığı elektronik kitaplar, mevcut basılı kitapları gölgede bırakacak. Örneğin bir gezi kitabında, yazarın anlattığı kentin fotoğraf ve videolarını da görme şansımız olacak. Ya da bir gerilim romanı, geçiş bölümlerine konulacak kısa videolarla çok daha sürükleyici bir hal alacak. En azından belesel niteliğindeki eserler, zamana tanıklık eden fotoğraf ve videolarla çok daha fazla zenginleştirilecek.

Teknolojinin yarattığı bu değişim yazarları, fotoğraf ve sinema sanatçılarıyla birlikte çalışmaya zorlayacak. Önümmüzdeki yıllarda elektronik kitapların altında yazarlarının yanı sıra fotoğrafçıları ve yönetmenleğerinin de imzalarını göreciz.

Bu öngörü, beni şimdiden heyecanlandırıyor. Böyle bir eseri elime almak için sabırsızlanıyorum. Ne mutlu ki çok fazla beklemem gerekmeyecek. Teknoloji sandığımızdan çok daha hızlı gelişiyor ve yaygınlaşıyor.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir