3 Oscar ve 1 Altın Küre Alan İyi Bir Film: Brokeback Dağı

Uzun zamandır film izlemeye vakit bulamıyordum ancak yeni yılla birlikte sinemaya daha fazla zaman ayırmaya karar verdim. 2012’nin açılış filmi, vizyona girdiği 2005 yılında adından çokça bahsettiren Brokeback Dağı oldu. Ang Lee’ye en iyi yönetmen Oscarı kazandığı ayrıca en iyi orijinal müzik ve en iyi senaryo Oscarlarını da alan filmin öyküsü, kısaca şöyle:

Genelde kadınlarla vakit geçirmeyi seven iki sert erkek, Brokeback Dağı civarında bir çiftlikte tanışır ve birlikte vakit geçirmeye başlar. Zamanla aralarındaki ilişki, dikkat çekici bir derinlik ve duygusal bir boyut kazanır.

Biri çiftçi, diğeri ise rodeo kovboyu, farklı karakterlerine rağmen birbirlerine bağlanırlar. Yaşam boyu sürecek olan bu ilişki, kimi zaman kopmalar ve ayrılıklar yaşayacak fakat yeniden iki aşığı buluşturacaktır. Ortaya, kulaktan kulağa yayılacak, aşka dair güçlü tonlar barındıran efsanevi bir hikaye çıkacaktır.

Filmi dünyanın önde gelen sinema eleştirmenleri “olağanüstü” ve “sıra dışı” olarak değerlendirmişler. Filmin sıra dışı olduğu bir gerçek, Türkiye’deki sinemaseverlerin eşcinsel bir ilişki üzerine kurulan bu filmi sıradan karşılamasını beklememeli. Olağanüstülük konusunda da eleştirmenlerin haklarını vermek lazım. Film üç dalda da Oscar’ı ve Altın Küre’yi hak ederek almış görünüyor.

Filmin hoşuma giden tarafı iki erkeğin aşkını konu almasına karşın eşcinselliğin yoğun olarak vurgulanmaması oldu. Böylelikle “eşcinsellik”, filmin asıl konusu olan “aşk”ı gölgelememiş ve ortaya tam anlamıyla duygusal bir film çıkmış.

2005 yılında vizyona giren bu filmi, 6 yıl sonra bilgisayarımın başında izlediğim için kendime kızdım.

Brokeback Dağı, iyi bir film. Eğer izlemediyseniz, çok geç kalmadan VCD’sini ya da DVD’sini almanızı öneririm.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir