Başarılı Olmanın Yolu…

Patron çocuklarının “Başarı” ya da “Kariyer” konularında yazıp çizmelerini ve hatta işi abartıp konferanslar vermesini oldum olası mantıklı bulmadım. Çünkü “paton çocuğu” kontenjanından CEO olan bir kişinin vereceği öğütler, ancak başka bir “patron çocuğu”na yararlı olabilir.

Benim gibi orta halli bir memur çocuğunun başarılı olmanın yolunu bulması için bir “patron çocuğu”ndan ziyade kendine kulak vermesi gerekiyor.

Hal böyle olunca ve okuduğum kişisel gelişim kitaplarındaki pek çok palavranın gerçek hayatta hiçbir karşılığı olmadığını görünce oturup kendim bir kitap yazmaya karar verdim. Ancak öyle yayınlansın ve herkes okusun diye değil: sadece kendim için.

Güzel, ciltli bir defter adım ve kapağına “Başarılı Olmanın Yolu…” diye yazdım. Bu şekilde kitabıma isim verdikten sonra sıra sayfaları doldurmaya geldi. Başarılı olmam için neler yapmam gerekiyorsa madde madde yazmaya başladım. Şu an kitapta onlarca madde oldu ve her geçen gün yeni maddeler ekleniyor…

Bunlar nasıl maddeler derseniz? Kimisi 5 dakikada yapılabilecek, kimi 5 günde ya da 5 ayda yapılabilecek şeyler. Örneğin…

  • Podcast teknolojisini araştır, çöz. Tüm bloglarının içeriğini oku ve dinlenebilir yap.
  • Politik Akademi için tanıtım dosyası oluştur, reklam alabileceğin ajansalara gönder.
  • İnterneti kullan, yani insanlarla tanış. Öğren, öğret…

Ya da…

  • Sağlıklı beslenmeye ve yaşamaya önem ver.
  • Yabancı dilini geliştirmek için çalış. İkinci bir yabancı dili öğrenmeye başla.

Yukarıdakiler gibi onlarca madde yazdım ve bu gidişle maddelerin sayısı yüzleri ve hatta binleri bulacak. Bu maddeleri hayata geçirdikçe başarıya bir adım daha yakalaşacağım.

Size de tavsiyem başkalarının yazdıkları kitapları bir yana bırakmanız ve kendi kitabınızı yazmanız. Nasıl başarılı olacağınızı en iyi siz bilirsiniz, onlar değil!..

5 yıl, 10 yıl ve hatta 20 yıl sonra kendinizi nerede görmek istediğinizi belirleyin. Ben “burada olacağım” deyin ve oraya uzanan yolda neler yapmanız gerektiğini madde madde yazın! Sonrasında sıraladığınız maddeleri hayata geçirdiğiniz oranda başarılı olacaksınız.

Takip edin!

One thought on “Başarılı Olmanın Yolu…

  1. bir dönem denemiştim yapmam ve yapmamam gereken ne varsa not almıştım özel hayatım bir şey diyemem ama iş hayatında faydasını görmüştüm seninde faydasını göreceğini düşünüyorum… bende kendimce bir isim vermiştim bu notlara “kişisel başarı notları” gibi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir