Burger King ve Başarılı Bir Sosyal Medya Operasyonu

Burger King ve Başarılı Bir Sosyal Medya Operasyonu

Son zamanların “sihirli değneği” sosyal medyada her geçen gün daha fazla şirket yer almaya başladı. Haliyle biz müşterilerle şirketler arasındaki iletişim kanalları da değişti.

En azından benim gibi gününün büyük bir bölümünü sosyal ağlarda geçiren müşteriler görüş, öneri ve şikayetlerini telefon ya da elektronik posta yerine sosyal medyada dile getirmeye başladı.

Ben de geçtiğimiz haftalarda Burger King’e servis alanının geniş olmamsıyla ilgili bir şikayette bulundum.

Çalıştığım kurumun şehir merkezinden uzak olması nedeniyle Burger King’ten sipariş vermiyordum. Çalışma arkadaşlarımı kandırıp on iki Whopper menü isyetince, mesafeyi önemsemeyip getirebileceklerini sandım ama yanıldığımı gördüm. Telefonla sipariş vermek istediğim görevli istediğim bölgeye servis yapamayacaklarını söyledi.

Yaşadığım süreci Twitter’da paylaşmamın ardından kısa bir süre sonra Burger King’ten bir mesaj geldi. İletişim bilgilerimin istendiği mesajı yanıtladım ve kısa bir süre sonra da telefonum çaldı. Telefonu açtığımda karşımda Burger King’ten yetkili bir kişi vardı. Şikayetimin tam olarak ne olduğunu sorması üzerine durumu anlatıp yardımcı olup olamayacaklarını sordum.

Kalite politikaları gereğince belli mesafelerin dışına hizmet vermediklerini söyleyen yetkili, et ve patateslerin tazeliğini yitirdiğini anlattı. Bu gerekçe oldukça mantıklı olmasının yanı sıra Burger King’in kalitesine olan güvenimi de arttırdı.

Beni arayıp şikayetimi dinleyen yetkili haklı bir gerekçeleri olmasına karşın özür diledi ve müsait olduğum bir akşam bana ve arkadaşlarıma Whopper ikram etmek istediklerini söyledi. Bir gün sonra içinde Whopepr ikram kuponları olan bir zarf aldım.

Burger King’in yürüttüğü sosyal medya operasyonunun diğer şirketler için de örnek olmasını dilerim. Dilerim diğer şirketler de sosyal medyanın farkına varır ve tıpkı Burger King gibi bunu müşteri ilişkilerini geliştirmek için kullanırlar.

Takip edin!
Okan Yüksel

Uluslararası İlişkiler, Medya ve İletişim öğrenimi gördü. Politik Akademi ve Medya Akademi'yi kurdu. İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği'nin (İGBD) kuruluşunda görev aldı. Olay TV'de dış haber editörü olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Türk'e katıldı. 2015 ortasında Anadolu Ajansı'nın sosyal medya yöneticisl oldu. Okan Yüksel'in blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü, "İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı" adlı bir kitabı bulunuyor. Uluslararası ilişkiler, medya ve iletişim teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Paylaşım
Daha fazla Sosyal Medya, Twitter, Yeni Medya
İlk Podcast Kaydının Ardından…

İlk podcast kaydımı yaptım ve bir iki küçük düzenlemenin ardından yayınladım. Şu ana kadar aldığım tepkiler genellikle olumlu oldu. En...

3, 2, 1 ve Kayıt! İlk Podcastim Yayında…

Bugün 9 Şubat 2012 Perşembe... Bugün benim için önemli birgün çünkü az önce ilk podcast kaydımı tamamladım ve şimdi de...

Podcast Yayıncılığına Başlıyorum

Geç de olsa podcastle tanıştığımı ve bu şekilde de yayın yapmak istediğimi daha öncesinde yazmıştım. O günden bu yana  işten...

Kapat