Burger King ve Başarılı Bir Sosyal Medya Operasyonu

Son zamanların “sihirli değneği” sosyal medyada her geçen gün daha fazla şirket yer almaya başladı. Haliyle biz müşterilerle şirketler arasındaki iletişim kanalları da değişti.

En azından benim gibi gününün büyük bir bölümünü sosyal ağlarda geçiren müşteriler görüş, öneri ve şikayetlerini telefon ya da elektronik posta yerine sosyal medyada dile getirmeye başladı.

Ben de geçtiğimiz haftalarda Burger King’e servis alanının geniş olmamsıyla ilgili bir şikayette bulundum.

Çalıştığım kurumun şehir merkezinden uzak olması nedeniyle Burger King’ten sipariş vermiyordum. Çalışma arkadaşlarımı kandırıp on iki Whopper menü isyetince, mesafeyi önemsemeyip getirebileceklerini sandım ama yanıldığımı gördüm. Telefonla sipariş vermek istediğim görevli istediğim bölgeye servis yapamayacaklarını söyledi.

Yaşadığım süreci Twitter’da paylaşmamın ardından kısa bir süre sonra Burger King’ten bir mesaj geldi. İletişim bilgilerimin istendiği mesajı yanıtladım ve kısa bir süre sonra da telefonum çaldı. Telefonu açtığımda karşımda Burger King’ten yetkili bir kişi vardı. Şikayetimin tam olarak ne olduğunu sorması üzerine durumu anlatıp yardımcı olup olamayacaklarını sordum.

Kalite politikaları gereğince belli mesafelerin dışına hizmet vermediklerini söyleyen yetkili, et ve patateslerin tazeliğini yitirdiğini anlattı. Bu gerekçe oldukça mantıklı olmasının yanı sıra Burger King’in kalitesine olan güvenimi de arttırdı.

Beni arayıp şikayetimi dinleyen yetkili haklı bir gerekçeleri olmasına karşın özür diledi ve müsait olduğum bir akşam bana ve arkadaşlarıma Whopper ikram etmek istediklerini söyledi. Bir gün sonra içinde Whopepr ikram kuponları olan bir zarf aldım.

Burger King’in yürüttüğü sosyal medya operasyonunun diğer şirketler için de örnek olmasını dilerim. Dilerim diğer şirketler de sosyal medyanın farkına varır ve tıpkı Burger King gibi bunu müşteri ilişkilerini geliştirmek için kullanırlar.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir