Kandilli’nin Güvenilirliği Sarsılıyor

Türkiye’de “bilim” denilince akla nasıl TÜBİTAK geliyorsa, “deprem” denilince de Kandilli Rasathanesi geliyor. Ancak bu iki kurum da son yıllarda yaptıkları hatalarla halk nezdinde itibarlarını kaybetmeye başladı.

Kandilli Rasathanesi’nin son aylarda yaşanan depremlerin büyüklükerini doğru açıklayamaması artık kurumun inandırıcılığını sarsmaya başladı. Türkiye’yi yasa boğan Van depreminin büyüklüğü için 6.6 diyen Kandilli, daha sonra bunu 7.2’te yükseltti.

Bugün de Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem üzerine Kandilli Rasathanesi’nden üç farklı açıklama geldi. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu’nun 4.9 büyüklüğünde olduğunu açıkladığı deprem için Kandilli, 4.7 dedi. Ancak depremin büyüklüğü daha sonra 5.0’a, ardındansa 5.1’e yükseltildi. Dakikalar geçtikçe büyüklüğün 6 ya da 7’ye yükseltilmesinden korksam da neyse ki böyle birşey olmadı.

Sözün özü, bunca yıldır deprem denildiği zaman tek otorite saydığımız Kandilli Rasathanesi artık bana eskisi kadar güvenilir gelmemeye başladı. Ne dersiniz, sizce de öyle değil mi?

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir