İnsanın Ürettiklerini Arşivlemesi

Çok düzenliyimdir diyemem ancak düzensiz de sayılmam. Bundan olsa gerek yazmaya başladığım günden bu yana karaladığım ve önemsediğim hemen herşeyi bir kenarda arşivlemeye çalıştım. Zaten çocuk yaşta bilgisayarla tanışmış birisi olarak, teknoloji de çoğu elektronik olan bu doyasaları arşivlememe oldukça yardımcı oldu.

Bugün kişisel arşivim yüzlerce yazı, onlarca video ve azımsanmayacak kadar ses dosyasından oluşuyor. Bunları özenle saklamamın sebebi kendimi önemsemem değil. Amacım geçmişime dönüp baktığımda geride neler bıraktığımı görebilmek. İşte bu nedenle arşiv yapmaya önem gösteriyor ve devam ediyorum.

Özellikle geçmişte kaleme aldığım yazılar değerli geliyor bana. Çoğunda birçok hata ve bugün paylaşmadığım düşünceler var ancak bu daha da önemli kılıyor onları. Düşüncelerimin ve hayata bakış açımın o günlerden bu yana nasıl olgunlaştığını, geliştiğini görme şansı yakalıyorum. Bu da bana büyük bir haz veriyor çünkü yerimde saymadığımı görüyorum.

2007 yılından bu yana farklı adreslerde de olsa düzenli olarak yazdığım kişisel blogum da aslında önemli bir arşiv oldu diyebilirim. Burada da yüzlerce yazı, video blog altında ona yakın video ve podcast bölümünde ise ses dosyalarım var. Bu çerçeveden düşününce blogumu değerli kılan en önemli özelliğin de bu olduğunu görüyorum. İşte bu yüzden size de kişisel bir blog açmanızı öneriyorum: hem de başkaları okusun diye değil, yıllar sonra siz okuyup geride kalan günlerde neler yaptığınızı görebilesiniz diye…

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir