Saint Joseph Lisesi’nde “Yeni Medya”yı Masaya Yatırdık

20130121_160226

İstanbul Saint Joseph Lisesi‘nde düzenlenen “Medya Günleri“nde “Yeni Medya” olgusunu ve klasik medyanın geleceğini konuştuk. Ani Pekman’ın konuğu olarak gittiğimiz etkinlikte öğrencilerle klasik ve yeni medya ile bilgi teknolojilerinin geleceğimizi nasıl şekillendireceği üzerinde durduk.

Saint Joseph Lisesi gibi önemli bir kurumun çatısı altında bu etkinliği yapmış olmak benim için de öğretici oldu. Bugüne kadar, teorik olarak, klasik medyanın bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişime direnemeyeceğini, zorla da olsa ciddi bir değişim, dönüşüm yaşayacağını söylüyordum. Bu etkinlik vesilseiyle bunun prtaikte başladığını görmüş oldum.

Yeni bir nesil geliyor ve Türkiye’nin geleceğini kuracak bu nesil ebeveynleri gibi gazete, dergi ya da kitap almıyor. Radyo dinlemiyor, televizyon izlemiyor. Milyonlarca genç gazetesini, degisini ve kitabını internetten ediniyor. Üretilen tüm bu enformasyonu elektronik ortamda tüketiyor. Aynı şekilde radyo ve televizyonlara ulaşmak için de gençlerin kullandığı mecralar genellikle eletronik oluyor. Artık medya, elektronik ortamda var oluyor: bilgi elekotonik ortamda üretilip, yine bu ortamda tüketiyor.

Medya hızla değişiyor ve gelişiyor. Bu dönüşüme seyirci kalan medya kuruluşlarının geleceği net bir şekilde görünüyor: Değişime ayak uydurmayanlar, yani yeni neslin cep telefonlarındaki uygulamalar arasında var olamayanlar kısa bir süre sonra yok olacaklar.

Hafta başındaki blog yazımda, “21 Ocak’ın güzel bir gün olacağı kanatindeyim” demiştim, öyle de oldu. Saint Joseph Lisesi’ndeki etkinlik benim için de, benimle birlikte etkinliğe katılan Levent Özen ve Elif Akın için de oldukça öğretici ve keyifli geçti. Deneyimlerimizi öğrencilerle paylaşırken, onlardan da çok şey öğrendik. Dilerim ileryen zamanda bu tür etkinliklere ayıracak daha fazla zaman bulur ve bu alanda da çalışmalarımı sürdürürüm.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir