Açlık Grevindeki İranlı Blog Yazarı Destek Bekliyor

2009’dan bu yana  tutuklu bulunan İranlı blog yazarı Hüseyin Rınagi Maliki dünyaya sesini duyurmak için için açlık grevi başlattı. 9 Ağustos’tan bu yana açlık grevini sürdüren ve hayati tehlike nedeniyle hastaneye nakledilen Hüseyin Ronagi tüm dünyadan destek bekliyor.

Hayati tehlikesi bulunan blog yazarı sevk edildiği hastanede tıbbi desteği de reddederken, Maliki’ye destek vermek için oğlu gibi açlık grevine başlayan annesi Zuleyha Musavi’nin de durumunun kritikleştiği bildiriliyor. İran Analiz’in verdiği habere göre Baba Ahmet Maliki, evladı ve eşinin içinde bulunduğu tehlikeli durumdan sonra derece endişeli olduğunu ifade ederken, İran devletine ve tüm dünyaya gereken adımların bir an önce atılması çağrısında bulundu.

Yetkililerin kötü muamelede bulunduğu ve gerekli özeni göstermediği, açlık grevine başlayan oğlunun taleplerinin dikkate alınmaması sebebiyle, destek için anne Züleyha Maliki’nin de açlık grevine başladığı biliniyordu. Oğlunun kötü durumuna üzülen ve destek için açlık grevine başlayan annenin de şu an yataktan dahi kalkamayacak bir durumda olduğu belirtildi.

2009′da Mahmud Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanı seçildiği tartışmalı seçimlerin ardından başlayan tutuklama furyasında gözaltına alınan binlerce aktivist, öğrenci, düşünür, yazar, çizer ve gazeteciden birisi olan Ronagi Maliki rejime karşı propaganda yapmak, ülkenin dini lideri Hamaney’e ve Cumhurbaşkanına hakaret etmek iddiasıyla suçlanmıştı.

Uluslararsı insan hakları kuruluşları Maliki aleyhinde ciddi delillerin olmadığı, böylesi soyut iddalar ile benzeri birçok İranlının sindirildiği, haksız yere tutuklanıp cezaevlerinde tutulduğu yönünde raporlar hazırlasa da İran hükümetinin tavrında bir değişiklik olmamıştı.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir