İnternet Kullanan Çocuklar Daha Başarılı

Çağın hastalığı olarak görülen “internet bağımlılığı” Alman bilim insanlarını harekete geçirdi. Almanya Sağlık Bakanlığı’na göre yaklaşık 560 bin internet bağımlısının olduğu ülkede uzmanlar bunun olumsuz etkilerini araştırmaya başladı. Ancak Münih Üniversitesi’ne bağlı IFO Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü‘nün yaptığı bir araştırmadan beklenmedik sonuçlar çıktı.

“İnternet kullanımı, çocukların okul hayatlarındaki başarı ve sosyalliklerini nasıl etkiliyor?” diye soran uzmanlar bilimsel yöntemlerle 18 bin kişi üzerinde bir analiz yaptı. Tüm değerlendirmelerin sonucunda öğrencilerin internet kullanımı ile başarı ve sosyal ilişkilerinin doğru orantılı olduğu ortaya çıktı. Yani, gününün büyük bölümünü internette geçiren ve muhtemelen ebeveynleri tarafından “asosyal” kabul edilen çocukların okullarında çok daha başarılı ve sosyal oldukları bilimsel olarak saptanmış oldu.

Bu sonuçlara kendilerinin de şaşırdıklarını belirten uzmanlardan Ludger Wössmann, Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada hipotezleri değil elde edilen bilimsel verileri dikkate almalıyız, dedi:

Çocukların sosyal iletişim ve grup içerisindeki davranışlarını incelediğimizde sonuçların çok daha kötü olacağını tahmin ediyordum ancak hiç de öyle olmadı. Bu konuda birçok hipotez üretebiliriz ama sonuçta elde edilen verileri dikkate almamız gerekiyor.

Öte yandan yapılan araştırmada evlerinde sınırsız ADSL bağlantısı olan çocuklarla diğerleri de karşılaştırılmış ve yine beklenmedik bir sonuç elde etti. Uzmanlar, evlerinde sınırsız ADSL bağlantısı olan ve zamanlarını bilgisayar başında geçiren çocukların okullarındaki grup aktivitelerine diğer arkadaşlarından daha fazla katıldıklarını, bir spor kulübüne üye olduklarını, müzik kursuna gittiklerini ya da gönüllü olarak çalıştıklarını ortaya çıkarttı.

Özetle, Alman bilim insanlarının yaptıkları bu araştırmalara göre internet, çocukları yalnızlaştırmak bir yana daha sosyal ve başarılı kılıyor. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarını bilgisayar başından zorla kaldırırken bir kez daha düşünmeleri gerekiyor.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir