Al Jazeera Türk Yayına Başlıyor

 

Katar merkezli uluslararası yayın kuruluşu Al Jazeera Türkiye’de yayına başlıyor. Kanalın uzun süredir merakla beklenen yayınların Ocak ayı içerisinde internet ortamında başlayacağı duyuruldu.

Al Jazeera Türk Genel Müdürü İsmail Kızılbay Türkiye’deki yayınların web sitesi, mobil uygulamalar ve dijital dergiyle başlayacağını açıkladı:

İsmail Kızılbay Al Jazeera Türk

 

Kadro Genişliyor

Türkiye’deki deneyimli gazetecilerden büyük bir kadro kuran Al Jazeera internet yayınları için de kadrosunu genişletiyor. Online yayınlarının başında Can Tüzüner’in olduğu kanal online interaktif yazılımcı, sosyal medya prodüktörü ile interaktif prodüktör pozisyonlarına personel arıyor.

Deneyimli haberci Gürkan Zengin’in başında bulunduğu Al Jazeera haber merkezi de yeni çalışma arkadaşları arıyor. Kanalın Kariyer.net’te Ankara Büro için Polis-Adliye muhabiri, Yüksek Yargı Muhabiri, Diplomasi muhabiri, İstanbul için de Polis-Adliye ile üç Özel Haber/Araştırma Haber Muhabiri ilanı bulunuyor.

 

Al Jazeera Dokuz Yıldır Türkiye’de

Al Jazeera’nin Türkiye’deki faaliyetleri yeni değil. Kanalın dokuz yıldır Türkiye’de bürosu bulunuyor.  Türkiye’de ilk Al Jazeera bürosu 2004 yılında Ankara’da açılıyor. Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da görevli muhabirlerden toplam 14 kişilik bir kadro oluşturuluyor.

İlerleyen süreçte Al Jazeera’in Türkçe yayın yapman bir televizyon kanalı kurması gündeme geliyor ve Al Jazeera Türk’ün temelleri atılıyor. İstanbul merkezli kurulan kanal, 2010 sonunda Gürkan Zengin’in haber departmanının başına getirilmesinin ardından Türkiye yayınları için hazırlıklarına hız veriyor. Haber, web, program ve teknik departmanları başta olmak üzere ekiplerini kurmaya devam eden haber kanalı, ilerleyen dönemde Cine 5’i 40.5 milyon dolara satın alıyor.

İnternet yayınlarının ardından kanalın televizyon yayınlarının da başlaması bekleniyor.

 

Takip edin!

2 thoughts on “Al Jazeera Türk Yayına Başlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir