İyi Bir Gazetecinin Bilmesi Gerektiğini Düşündüğüm 3 Şey

Geçtiğimiz günlerde iyi bir gazetecinin neler bilmesi gerektiğini düşündüm. Gazetecilik bilgisi ve bunun doğuracağı ahlakın yanı sıra 3 şey daha aklıma geldi: Birincisi bilişim teknolojilerinde yeterlilik, ikincisi en az bir yabancı dil ve üçüncüsü de iyi fotoğraf çekebilmek…

Bilişim teknolojilerinde yeterlilik önemli, çünkü: Bilgisayar kullanmayı bilmeyen, internette bir mecra oluşturamayan insanlar belki bugün idare ediyorlar ama yarın var olamayacaklar.

Yabancı dil konusu da önemli, çünkü: Dünyayı okuyamadan yaşadığın ülke ve insanına dair iyi haber yazabilmen çok mümkün değil. Bunun için gazetecilerin çok iyi bilmesi gereken ana dillerinin yanı sıra dünyadaki gelişmeleri okuyabilecekleri kadar yabancı dil de bilmesi gerekiyor.

Fotoğraf ve video konusunda yetkinlik de önemli: İyi gazeteci olabilmek için sahaya çıkmak ve haberin görsel boyutunu üretebilmek de gerekiyor. Fotoğraf çekmesini bilmeyen birisinin iyi gazeteci olamayacağını, bunu kısmen başarabilse bile bir yanının hep eksik kalacağını düşünüyorum.

Gazetecilik bilgisi ve bunun doğuracağı ahlakın yanı sıra yukarıda saydığım üç yetkinliğe de sahipseniz tüm dünyanın tanıyacağı ve güveneceği bir gazeteci olmanız için önünüzde hiçbir engel yok demektir. Kendi haberinizi yapar, internette kendi oluşturduğunuz mecralarda yayınlarsınız. Yabancı diliniz oranınca dünyaya açılmanız işten bile olmaz.

Peki, sen bunlara ne kadar hakimsin diyebilirsiniz. Her üçüne de çok iyi derece hakim olduğum söylenemez ancak daha iyi olmak için çalışıyorum, çalışacağım…

Takip edin!

One thought on “İyi Bir Gazetecinin Bilmesi Gerektiğini Düşündüğüm 3 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir