Emeklerim karşılıksız kalmadı…

Hayat ilginç bir süreç. Her birimiz bir şekilde yaşamaya, anlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyoruz. Farklı şeyler yaşıyor, farklı yargılar oluşturuyoruz. Sanırım ben şanslıyım çünkü hayatta hiçbir emeğin karşılıksız kalmadığına dair bir yargı oluşturacak kadar güzel deneyimler yaşadım.

Evet, emeklerim karşılıksız kalmadı. Emek verdim ve bunun karşılığını her zaman aldım. Bu mükemmel birşey. Sanırım adalet her zaman “öteki dünya”da aranacak birşey değil. Bu dünyanın da kendine göre bir adaleti var.

Okuma yazma öğrendikten sonra sürekli yazdım. İnsanlara birşeyler anlatmak beni her zaman cezbetti. Bunun için medya benim için hep önemli oldu. Okumayı öğrenir öğrenmez evde bulduğum bir defterin orta sayfalarını yırtarak ilk dergimi hazırladım. Okuyucu sadece ailem oldu. Sonrasında ilköğretim dönemi başladı. Özel bir ilkokulda okuyacak kadar şanslıydım ve dergi çıkartabileceğime inanan bir okul yönetimi vardı. İlk dergimi ilköğretimde çıkarttım. “Okul Dergisi”nin tüm fotoğrafları da bana aitti.

Sonrasında lise dönemi başladı. Pozitif Düşünce Topluluğu adı altında bir grup kurdum. 500 kişilik Danişment Gazi Anadolu Lisesi’nde yüze yakın üyemiz oldu. Yani okulun %20’si dergi çıkartmak ve konferans düzenlemek konusunda bana yardımcı oluyordu. Çok güzel işler yaptık, Pozitif Hayat adlı 7 sayılık bir dergi çıkarttık.

Lisede farkına vardığım ve kullanmaya başladığım internet üniversitede birşeyler anlatabilmek için en önemli mecram oldu. Bugün hala yayın hayatını sürdüren bu blogu o zaman yayınlamaya başladım. Ardından Politik Akademi gündeme geldi. Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelere ulaştık. Bu alanda öncü ve birçok Akademik blog ile siteye örnek olduk.

Tüm bu emeklerim karşılığında Olay TV‘de henüz üniversitenin dördüncü sınıfındayken işe başladım. 2011’de Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Anadolu Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden mezun oldum. Ardındansa Olay TV dış haber editörü ünvanını aldım. Olay TV benim için bir okul görevi de gördü. Haber de yaptım, Dünya Hali adını verdiğim programımı da…

Olay TV’de başlayan profesyonel gazetecilik hayatım bugün dünyanın en saygın ve büyük medya kuruluşlarından bir tanesi Al Jazeera‘de devam ediyor. Mutluyum ve geriye dönüp baktığım zaman beni bugünlere getiren süreci daha iyi analiz edebiliyorum. Eğer sadece “yapmam gerekenleri” yapsaydım, yani hayatım sadece sınavlara çalışarak geçseydi bugün ulaştığım noktaya varamazdım.

İşte bu nedenle benden genç olanlara şunu rahatlıkla söyleyebilirim: sevdiğiniz, değer verdiğiniz şeylere emek verin. Bu yazmak olabilir, bir sanat veya spor dalı da olabilir. Bunları hayat koşuşturması içinde asla ihmal etmeyin. Eğer seviyor ve o alanda başarılı olacağınıza inanıyorsanız (ders ve sorumluluklarınızı da fazla ihmal etmeden) mutlaka emek verin. Ben, kendi hayatımdan yola çıkarak emeklerinizin karşılığını bir şekilde, er ya da geç alacağınıza inanıyorum.

Sonradan ekleme: Bugün 29.10.2015. Yani bu yazıyı yazmamın üzerinden yaklaşık 2 yıl süre geçti. Şu anda Türkiye’nin en büyük haber ajansının sosyal medya sorumlusuyum. Ve ne mutlu, geçen 2 yıl da verdiğim emeklerin karşılığını aldığıma olan inancımı azaltmadı. Emek verin, karşılığını mutlaka bir şekilde alacaksınız.

Takip edin!

3 thoughts on “Emeklerim karşılıksız kalmadı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir