Geleceği planlar mı yoksa şans mı belirler?

Hayatlarımız akıp gidiyor. Çocukluğumuz okula başlamakla, gençliğimiz üniversiteyi bitirmekle sona eriyor. Sonra iş hayatı başlıyor ve hayatlarımız farklı şekillerde devam ediyor…

Peki, biz bu süreçte ne kadar etkili olabiliyoruz? Geleceğimize, hayatımıza planlarımız mı, yoksa şans mı daha fazla etki ediyor?

Bu soruya üç dört yıl önce cevap veriyor olsaydım “hayatı planlarımız ve emek şekillendiriyor, şekillendirmeli!” derdim. Ancak artık bu konuda eskisi kadar kesin bir yargıya sahip değilim. Sanırım hayatımızı şekillendiren etkenler sadece plan ve emekten ibaret değil…

Orhan Pamuk’la yeni kitabı Kafamda Bir Tuhaflık (Henüz okumadım ama okuma sırasında!) hakkında yaptıkları bir söyleşide benzer bir konu gündeme geliyor. Pamuk’un cevabı şöyle:

Gençliğinde insan her şeyi kontrol etmek istediği için niyet önemlidir, “ben ne istersem yaparım” der. Yaşlanınca hafif hafif, benim gibi, rastlantıların, tesadüflerin, kısmet dediğimiz şeyin de hayatta bir rolü olduğunu görüyoruz.

Ben de yaşlanmaya başlamış olacağım ki hafif hafif rastlantıların, tesadüflerin, kısmet dediğimiz şeyin, şansın hayatta önemli bir rolü olduğunu görmeye başlıyorum.

Kabul etmeliyiz ki planlarımız, çabamız, emeğimiz kadar tesadüf ve şans da hayatımızda belirleyici. Tarihte de böyle olduğu görülüyor. Dücane Cündioğlu’nun aktardığı şu öykü ne kadar gerçek bilinmese de doğruluk payı olduğu muhakkak:

Yakınları, bir subayı övüp yeteneklerini sıralamaya başladıklarında, Napolyon kendilerine, “Gevezeliği bırakın da söyleyin bakalım, o askerin şansı var mı, şansı?” demiş. Onun asıl aradığı şey yetenekten çok şansmış çünkü.

Peki, herşey şans ya da tesadüflerden mi ibaret? Planlarımızın, verdiğimiz emeğin hiç mi önemi yok? Elbette önemi var! Planlarımız, çalışmalarımız da önemli. (Daha önce verdiğim emeğin karşılığını daima aldığımı yazmıştım.) Ancak tesadüfleri ve şansı da göz ardı etmemeliyiz. En azından ben artık göz ardı etmiyorum.

Takip edin!

One thought on “Geleceği planlar mı yoksa şans mı belirler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir