Haber Sitesi Kuracaklara 10 Tavsiye

Türkiye’de neredeyse her geçen gün yeni haber siteleri açılıyor. Bu sevindirici bir gelişme olsa da temeli iyi atılmamış, doğru planlanmamış haber siteleri uzun soluklu olamıyorlar ve kısa sürede yayınlarını sonlandırıyorlar. Bu makalemizde haber sitesi kurmak isteyenlere veya yeni kurmuş olanlara tavsiyelerde bulunmak, sitelerine katkı sağlamak istiyoruz.

Şimdi sizlere iyi bir haber sitesi kurmak için yapmanız gerekenleri madde madde sıralayacağız…

1. Akılda Kalıcı Bir Alan Adını (Domain) Satın Alın

Haber sitenizin akılda kalcı olması, kaliteli bir görünüme sahip olması için alan adı oldukça önemli. Alan adı alırken sırasıyla haber sitenizin içeriğiyle uygun, akılda kalıcı, kaliteli olmasına önem verin. Unutmayın ki alan adınız sizin marka değerinizi oluşturacak en önemli şeylerden birisi olacaktır.

2. Türkiye’den İyi Bir Web Alanı (Hosting) Satın Alın

Alan adınızı aldıktan sonra sitenizi kuracağınız bir alan da (yani hosting servisi de) almanız gerekecek. Alan satın alırken hız ve SEO açısından Türkiye’de hizmet veren bir servisten yararlanmanızı öneririz. Satın alacağınız alanın Türkiye’de olması sitenizin SEO’sunu yükseltecek ve arama motorlarında daha üst sıralara çıkabileceksiniz. (Bu konuda ilgili bir makalemiz: Yeni Başlayanlara Site Dışı SEO Önerileri)

3. Kolay Kullanılabilir Bir İçerik Yönetim Sistemini Kullanın

Alan adınızı ve alanınızı aldıktan sonra, haber sitenizi oluşturacak bir içerik yönetim sistemi kurmanız gerekiyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken genel geçer ve kolay kullanabileceğiniz bir sistemi tercih etmeniz gerekir. Dünyada bu alanda en çok kullanılan sistemler WordPress, Joomla ve Drupal’dir. Biz Medya Akademi’de WordPress kullanmaktayız ve memnunuz. WordPress’i sizlere de önerebiliriz. (WordPress hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bu sistemin Türkiye’deki uzmanlarından Barış Ünver ile yaptığımız röportajı okuyabilirsiniz: Uzmanına Sorduk: WordPress nedir?)

4. Yayın Alanınızı Daraltın (Niş Alanlara Yönelin)

Haber sitenize bir alan adı aldınız, satın aldığınız yere içerik yönetim sisteminizi kurdunuz ve şimdi yapmanız gereken içerik üretmek! Peki, hangi konuda içerik üreteceksiniz? Bu önemli bir soru. Sakın genel bir haber sitesi açmayın. Eğer yüz binlerce dolar sermayeniz yoksa genel bir haber sitesi açmaya kalkmayın. Çünkü insanlar genel haber sitesine girecek olsalar sizi değil; Hürriyet, Haber Türk, Al Jazeera Türk veya T24 gibi haber sitelerini tercih ederler.

Sizin yapmanız gereken bölgesel ya da içerik olarak daha dar, özel ve niş alanlara yönelin. Örneğin yaşadığınız şehirle ilgili haberler paylaşılan bir site kurun. Bu konuda başarılı bir örnek: bursadabugun.com Veya daha dar, niş bir alanda haberler yapan bir site kurun. Bu konuda başarılı bir örnek: rayhaber.com.

5. İçeriğinizi En İyi Sunabileceğiniz Temayı/Şablonu Seçin

İçeriğinizi en iyi şekilde sunabileceğiniz tema veya şablonu seçin. Sitenizde fazla kategoriler olacak ise tüm kategorileri ana sayfada sunabileceğiniz bir tema, şablon tercih edin. Yok eğer çok az kategoriniz olacak ise buna göre çok da karşışık olmayan bir temayı tercih edebilirsiniz.

İçeriğinizde fotoğraflara yer verecekseniz görseli öne çıkartan bir tema seçin. Video kullanacaksanız video bölümü olan temalara bakın.

Önemli bir noktada temanızın modüler olması. Tema seçerken değiştirilebilir, özelleştirilebilir olmasına da dikkat edin. Ayrıca ücretli bir tema alamadan önce bunun ücretsiz benzerleri olup olmadığına göz atmayı da ihmal etmeyin.

6. Periyodik İçerik Ekleyin

Sitenize periyodik içerik eklemeye önem verin. Okuyucunuz yarın veya gelecek hafta kaç haberi gireceğinizi öngörebilsin. Bu konuda periyodikleşmeye önem verin. Bir hafta 100 haber yayınlayıp, gelecek hafta 10 haber yayınlamayın. Eğer öyle yapacaksanız, bunu 55 bir hafta 55 diğer hafta yayınlayın.

İçerik paylaşım sayınız periyodik olsun. Bu günde 1 de olabilir günde 100 de…

7. Fotoğraf Galerileri ve Videoları Gözardı Etmeyin

Video ve fotoğraf galerileri de önemli olabiliyor. İnternetin size sunduğu alanı sadece yazılarla doldurmayın. Videolara ve fotoğraflara da sitenize yer verin. Bu okuyucuların sitenizde kalma süresini arttıracağı gibi, kalite algısını da yükseltecektir.

8. Rakiplerinizi Belirleyin ve Başarılı Yönlerini Saptayın

Kendinizi sitenize kaptırıp dışınızda olup bitenleri izlememek hatasına da düşmeyin. Rakiplerinizi belirleyin ve sürekli takip edin. Kim ne yapıyor? Yaptıkları okurlardan nasıl etkileşim alıyor? Bunları not edin ve kendinize bir şekilde uyarlamaya çalışın.

9. Okuyucu Sadakati Sağlayın

Kendi okuyucunuza değer verin ve onun sadakatini önemseyin. Okuyucu sadakatini sağlamak, her fırsatta okurlarınızın karşısına çıkabilmek için sosyal medyayı aktif olarak kullanın, elektronik bülten aboneleri edinin.

  • Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanın

Eğer bir haber siteniz var ise sosyal medya hesaplarınız da olmalı. Türkiye’de en yoğun kullanılan Facebook, Twitter ve Youtube’ta mutlaka aktif olmanız gerekmekte. Bu mecralarda açtığınız hesaplarda siteniz içerisindeki haberleri, fotoğraf ve videoları paylaşmanız okur sayınızı arttıracağı gibi okuyucu sadakatini güçlendirmenizi de sağlayacak. Sizi sosyal medyada gören okurlarda marka algısı oluşacak ve paylaşımlarınızı gördükte siteye tekrar girebilecekler.

  • E-Bülten Abonesi Edinin

Elektronik bülten aboneliği de okuyucu sadakati açısından önemli. Sitenizdeki haberler için elektronik bülten aboneliğini aktif hale getirin. Bültene mümkün olduğu kadar fazla abone bulmaya çalışın. Biz Medya Akademi’de elekronik bülten yayıncılığı da yapıyoruz ve okuyucu tepkilerinden oldukça memnunuz.

10. Profesyonellerden Destek Alın

Bir haber sitesinin her alanıyla ilgilenmek oldukça zor olabilir. Bu noktada profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Bu konuda size önerimiz webmasterlar için oluşturulmuş forumlara üye olmanız. Bu forumlarda oldukça uygun fiyatlara profesyonel destek veren kişilere ulaşabilirsiniz.

Takip edin!

6 thoughts on “Haber Sitesi Kuracaklara 10 Tavsiye

  1. Haber ajanslarına üyelik ile ilgili bir madde göremedim. Bu konuda da birşey ekleyebilir misiniz?

    1. Merhaba, haber ajanslarına üyelik için ajansların pazarlama birimleriyle iletişime geçebilirsiniz. Farklı medya organları için farklı ücretlendirme çıkartabiliyorlar. Bu noktada mutlaka pazarlık yapmanızı öneririm.

  2. MERHABALAR;
    ÖNCELİKLE OKAN BEY BAŞARINIZDAN ÖTÜRÜ SİZİ TEBRİK EDER VE BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM, BEN ATATÜRK ÜNİ. 4 YILLIK HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM OKUYORUM , ŞUAN Bİ SİTE AÇMA VE BÜYÜME HEDEFLERİM VAR SİZİNLE BU KONU HAKKINDA DETAYLI BİR ŞEKİLDE GÖRÜŞMEK İSTERİM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir