Bir Türkü Bin Umut Olacak

Bir Türkü Bin Umut Olacak

Sezgin Şivcak, 2008 yılında kanser olduğunu öğrendi ve hayatı değişti. İstanbul’da geçirdiği operasyonun ardından kemoterapi tedavisini Bursa Onkoloji Hastanesi’nde gördü. Bursa’ya taşındı, zorlu bir tedavi süreci yaşadı.

Tedavisinin en zor aşamasında maddi ve manevi desteğe ihtiyaç duyan Şivcak bu döndemde kendisine bir söz verdi. Eğer tekrar sağlığına kavuşabilirse bu acıyı yaşayan insanlar için elinden geleni yapacak, onlara destek olacaktı.

Bir türkü binlerce hastaya umut olacak

Aradan yıllar geçti ve bugün Sezgin Şivcak kanserle mücadelesini kazanmış bir müzisyen. O günlerde verdiği sözü de unutmuş değil. Tedavi görmek için geldiği Bursa’da “Bir Türkü Bin Umut” adını verdiği projesiyle kanserli hastalara umut dağıtmaya çalışıyor.

Şivcak, yalnız da değil. Aralarında Musa Eroğlu, Mustafa Özaslan ve İsmail Altunsaray gibi 100’e yakın sanatçı projesini hayata geçirirken ona destek veriyor. Şivcak, gönüllülerin desteğiyle “Bir Türkü Bin Umut” isminde bir albüm çıkartılacağını söylüyor. 31 sanatçının yer alacağı albümün Nisan ayı içerisinde çıkması planlanıyor.

Albüm ve konserlerin geliri kanserle mücadelede kullanılacak

Albüm çalışmalarında sona gelindiğini söyleyen Şivcak, “Mix mastering ile editler tamamlandı ve albüm künyesi çıkartıldı, CD’lerin basımı başladı” diyor.

Proje çerçevesinde çıkartılacak “Bir Türkü Bin Umut” albümü Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 27 Nisan’da yapılacak gala gecesinde halka ve müzikseverlere tanıtılacak.

Şivcak, albüm satışından, gala gecesinden ve proje çerçvesinde yapılacak konserlerden elde edilen tüm gelirin kanser hastaları için kullanılacağını belirtiyor. Proje çerçevesinde ilk olarak yapılan protokolle Bursa Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’ne bir cihaz alınması planlanıyor.

Şivcak, kanserle mücadelede tıbbi cihaz eksikliklerinin hastaları bedenen ve ruhen yoran en önemli sorun olduğunu söylüyor. Kendi tedavi sürecinde yaşadığı deneyimlerden yola çıkarak, cihazla tedavi yerine hemşireler tarafından verilmek zorunda kalınılan ilaç ve tedavinin hastada olumsuz etkilere neden olabildiğini belirtiyor.

Hastalara manevi destek de veriliyor

Projede yer alan sanatçı ve gönüllüler hasta ve yakınlarına manevi destek vermek için de çalışıyor. Projenin “Kanser’den korkmayın! İhtiyacınız olan tek şey moral…” sloganıyla yola çıkan gönüllüler, sanatçılarla birlikte hastane ziyaretleri de gerçekleştiriyor.

Şu ana kadar proje çerçevesinde Ümran Sönmez Onkoloji Kliniği başta olmak üzere Bursa’daki birçok kurumda moral konserleri düzenlenmiş. Ayrıca planlanmış konserler de bulunuyor. Şivcak, “Yılbaşı, bayram gibi özel zamanlarda kanser hastalarıyla birlikte oluyor, müzikle hastaların morallerini yükseltmeye çalışıyoruz” diyor.

Şivcak hastaların maddi ve manevi ihtiyaçlarının hepsini gideremeyeceklerini bildiklerini, ancak ellerinden geldiğince en azından bu ihtiyaçları görünür kılmaya çalıştıklarını söylüyor.

Proje halktan da destek görüyor

Bir Türkü Bin Umut Projesi genel koordinatörü Özlem Mutlu ise projenin doğduğu Bursa’da halkın ve kurumların ilgisinden memnun. Bursa’nın dört bir yanında göze çarpan proje afişleri bu projenin halk nezdinde ne kadar desteklendiğinin göstergesi oluyor. Ancak Mutlu daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını da belirtiyor ve “İhtiyaçların sonu yok, bu projede herkese yetecek kadar yerimiz var” diyor.

Bu proje Türkiye’ye örnek olmalı

Mutlu, deneyimlerinin diğer illerdeki gönüllülere de örnek olmasını istiyor. “Geniş kitlelerce ilgi uyandıran Bir Türkü Bin Umut projesi ile kanser hastalığı ve yardımlaşma noktalarında toplumda farkındalık yaratmak ve bu anlamda tüm Türkiye’ye örnek bir proje olmasını sağlamayı da amaçlıyoruz” diyor.

Sosyal medyada da proje için çalışmalar yürütülüyor. Web sitelerinin yanı sıra Facebook ve Twitter’dan projeyi tüm Türkiye’ye duyurmayı amaçlayan gönüllüler, ülkenin dört bir yanından destek mesajları aldıklarını söylüyor.

Not: Bu haberim 18 Nisan 2014’te Al Jazeera Turk’te yayınlandı. Ulaşmak için: http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/bir-turku-bin-umut-olacak 

Takip edin!
Okan Yüksel

Uluslararası İlişkiler, Medya ve İletişim öğrenimi gördü. Politik Akademi ve Medya Akademi'yi kurdu. İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği'nin (İGBD) kuruluşunda görev aldı. Olay TV'de dış haber editörü olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Türk'e katıldı. 2015 ortasında Anadolu Ajansı'nın sosyal medya yöneticisl oldu. Okan Yüksel'in blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü, "İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı" adlı bir kitabı bulunuyor. Uluslararası ilişkiler, medya ve iletişim teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Paylaşım
Daha fazla Projeler
İstanbul ve ilk fotoğaflar…

İstanbul'da yeniyim, biliyorsunuz. Henüz üçüncü ayımı geride bıraktım. Önümde keşfedilmeyi bekleyen, Dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi uzanıyor. Ben de...

Bugün Dünya Tiyatro Günü

Tiyatroda ilk izlediğim oyun Midas'ın Eşek Kulakları idi. Adana Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenen oyunu izlemiş ve tiyatro ile böylelikle tanışmıştım. O...

Al Jazeera Türk Yayına Başlıyor

  Katar merkezli uluslararası yayın kuruluşu Al Jazeera Türkiye'de yayına başlıyor. Kanalın uzun süredir merakla beklenen yayınların Ocak ayı içerisinde...

Kapat