Nuri Bilge Ceylan’a büyük ödül

Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivali‘ndeki en büyük ödüle uzandı. Ceylan, Kış Uykusu filmiyle Altın Palmiye‘yi aldı. Ünlü yönetmen, ödülünü Türkiye’de son bir yılda hayatını kaybeden gençlere adadı.

Nuri Bilge Ceylan‘ı ilk olarak Uzak filmiyle tanımıştım. O sıralarda Orhan Pamuk‘un Kar romanını okuyordum ve film romandakine çok benzeyen bir iklime uzanıyordu. Böylesine iyi bir roman ve filmin aynı döneme denk gelmesi beni oldukça etkilemişti.

Uzak‘ın ardından Nuri Bilge Ceylan‘ın daha önceki filmlerini de bulup izledim. Hemen hiçbirisi beni hayal kırıklığına uğratmadı. Sadece Üç Maymun pek Nuri Bilge Ceylan filmi gibi değildi. Sonrasında Bir Zamanlar Anadolu’da geldi. Karakteri olan, hemen her noktası iyi bir filmdi. ( Bu arada filmdeki ayna sahnesini unutamadım. Hala nasıl çektiğini merak ediyorum?)

Şimdi ise heyecanla Kış Uykusu‘nu bekliyorum. Nuri Bilge Ceylan‘ın hayatlarımıza güzel bir 3 saat armağan edeceğine eminim. Filmi mümkün olan en kısa zamanda izlemek istiyorum. Ayrıca, sadece yaşadığı topraklarda değil tüm dünyada takdir edilen bir yönetmenle aynı ülkeyi paylaşmaktan da mutluluk duyuyorum.

Geçtiğimiz günlerde Onur Ünlü’nün “İtirazım Var” filmi üzerine yazmış ve “İyi ki Onur Ünlü var. İyi Ki Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Celan gibi iyi yönetmenlerimiz var. Bu üç isimle aynı döneme denk gelmek Türkiye’deki biz sinemaseverler için büyük şans” demiştim. Bugün tekrar ediyorum, iyi ki varlar ve bize böylesine iyi filmler yapıyorlar.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir