İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı kitabım yayınlandı

Bugün size benim için oldukça güzel bir haber vereceğim: Uzun zamandır üzerinde çalıştığım İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı adlı kitabım sonunda yayınlandı. Sinemis Yayınları’ndan aldığım son bilgiye göre kitap pek çok kitapçının yanı sıra Idefix, D&R ve Kitapyurdu gibi online satış yapılan adreslerde de mevcut. 

Bu kitabı yazmaya üniversite öğrencisi iken karar vermiştim. Öncelikli amacım blog yazarlığı ile ilgili e-book yazmak idi. Ancak sonrasında buna internet gazeteciliği ve sosyal medya gibi alanlar da kitaba eklemlendi. Hal böyle olunca 200 sayfayı aşan bir içerik oluşturmuş oldum. Tüm bunları yaparken bu alanda yazılan hemen hemen tüm Türkçe kitapları da okumuş bulundum. Bu kitapların büyük bölümünün yeterince iyi olmayışı beni bu kitabı basılı olarak yayınlatmaya yöneltti. Basılı olarak daha fazla kişiye ulaşacağını ve “e-book olursa hak ettiği değeri” göremeyeceğini düşündüm.

“Kitabın içeriğinde neler var?” derseniz, bölüm bölüm şöyle aktarabilirim:

 • Kitapta ilk olarak bilişim ile internetin tarihini paylaşacak ve dünden bugüne uzanan serüvenlerine kısaca göz atacağız. İlk bölümde dünyada ve Türkiye’de bilişim teknolojisinin ve internetin gelişimini, yaşattıkları değişimi görme şansımız olacak.
 • Kitabın ikinci bölümünde ise, blogların web sitelerinden ve internet gazetelerinden farklılığı üzerinde duracak, bu mecranın doğuşunu ve evrimsel gelişimini, detaylarıyla inceleyeceğiz. Ayrıca, blog kategorileri ile birlikte doğru sinerjiyi size gösterceğiz. Bu bölümde dünyada ve Türkiye’de yaşanan blog adına ne var ise paylaşmaya çalışacağız.
 • Kitabın üçüncü bölümünde ise Blogger, WordPress ve Blogcu gibi önde gelen blog servislerinden tamamen ücretsiz olarak nasıl bir blog edinebileceğinizi anlatacak ve 15 dakika içinde bir blog sahibi olmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.
 • Kitabın ilerleyen bölümlerinde ise medyanın içinde bulunduğu değişim sürecini analiz edecek, internet gazeteciliği üzerinde duracak, klasik gazetecilik anlayışı ile internet gazeteciliği arasındaki farkları ortaya koyacağız.
 • Kitabın beşinci bölümünde bloglar ve internet forumlarıyla başlayıp Facebook, Twitter, Youtube ve Foursquare gibi ağlarla gelişen gelişen sosyal medyayı ele alacak, bu alandaki gelişmeleri değerlendireceğiz. Bu bölümde kısa da olsa sosyal medyada nasıl etkili olunabileceği, insanları nasıl peşinize takabileceğinizi de değerlendireceğiz.
 • Kitabımızın son bölümünde ise internet gazetecileri, blog yazarları ve sosyal medya kulalnıcılarının hukuksal durumlarını inceleyecek, yapılagelen hukuksal düzenlemeleri ulusal ve uluslararası çerçevede bir övet şeklinde sunmaya çalışacağız.

 

Aslında kitabın tanıtım bülteni de içerik hakkında açıklayıcı. Kendileri şöyle:

İnternet gazeteciliği, blog yazarlığı ve sosyal medya… Özellikle son on yılda kendinden söz ettirmeye başlayan bu üç kavram bugün hayatlarımızı çepeçevre sarmış durumda. Artık haberleri internet gazetelerinden alıyor, hemen her konuda blog yazarlarına danışabiliyor ve zamanımızın büyük bölümünü Twitter, Facebook veya Youtube gibi sosyal ağ ve paylaşım sitelerinde geçiriyoruz.

Okan Yüksel, blog yazarlığıyla başlayıp internet gazeteciliğiyle sürdürdüğü kariyerini bugün uluslararası bir yayın ağının sosyal medya prodüktörü olarak devam ettiriyor. Bu kitapta blog yazarak nasıl başarı kazandığını, internet gazeteciliğinin diğer yayın türlerine göre nasıl avantaj ve imkanları olduğunu kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatıyor. Kitabın son bölümünde ise sosyal medyanın dünyamızda yarattığı değişim ve dönüşüm üzerinde duruyor.

Bu kitabı okuyunca hayatınız elbette değişmeyecek! Ancak bu kitabı okuduktan sonra açacağınız bir blog, internet gazetesi veya sosyal medya ağlarında yapacaklarınız hayatınızı mutlaka değiştirecek.

Bu arada kitapla ilgili blogumda da bir sayfa açtım. (Yukarıdaki bağlantı bandında görebilirsiniz.) Bu sayfada kitabı online satın alabilmeniz için gereken bağlantı ve adresler mevcut.

Takip edin!

2 thoughts on “İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı kitabım yayınlandı

 1. Okan merhaba,

  Kitabını almaya çalışacağım, eminim güncel, harika bilgiler vardır. Emeklerinin karşılığını almanı çok isterim.

  Başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir