Ihlara Vadisi ve Gizemli Kiliseler

Elif ile birlikte yaptığımız spontane Kapadokya gezisinin ilk durağı Ihlara Vadisi oldu. Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alan vadide doğal güzelliklerin yanı sıra yüzlerce yıl önce kayalara oyulmuş kiliseleri de gördük.

İnternette çoğu kişi turistlerin Ihlara Vadisi’ne olan yoğun ilgisinden ve girişte sıra beklemek zorunda kaldıklarından yakınıyordu. Oysa otoparkta bizim arabamız dışında sadece 2 otomobil ve 1 otobüs gördük. Sanırım şanslıydık. MüzeKart’larımız ile Ihlara Vadisi’ne ücretsiz olarak giriş yaptık.

20150904_113221

Araştırmalara göre Ihlara Vadisi, Hasandağı’ndan püskürtülen lavların Melendiz Çayı tarafından aşındırılması sonucunda oluşmuş. Büyük boyutları ve yüksek duvarlarıyla bir kanyonu da andırıyor.

Uzmanlara göre vadinin bu şeklini alması milyonlarca yıl sürüyor ve sonunda 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan bu kanyon görünümlü vadi oluşuyor. Vadiyi daha da değerli kılansa yüzlerce yıl önce yapılan kaya oyması kiliseler. Vadi boyunca kayalara oyulmuş barınaklar, mezarlar ve kiliseler yer alıyor. Bu kilislerden arta kalanlar rotanızı belirlemenize yardımcı oluyor.

Merdivenler, merdivenler…

Vadiye inmek ve çıkmak çok kolay değil. Melendiz Çayı’nın seviyesine inene kadar yaklaşık 10 dakika merdiven iniyorsunuz. Elbette çıkmak çok daha zor ve uzun sürebiliyor.

Ihlara Vadisi'ni Samsung Galaxy Note 3'ü panaromik fotoğraf seçeneğiyle çekmeye çalıştım. Merdvenler de fotoğrafa yansıdı. Büyük halini görmek için fotoğrafa tıklayın. [Fotoğraf: Okan Yüksel]

Basamaklar ardı ardına uzansa da dinlenecek, durup vadiyi kuş bakışı izleyecek dinlenme yerleri de var. Bu nedenle inerken de çıkarken de fazla nefes nefese kalmıyorsunuz.

Melendiz çayı

Vadiye indiğinizde ilk olarak sizi Melendiz Çayı karşılıyor. Vadi boyunca uzanan çayın soğuk suları sıcak havayı az da olsa serinletiyor. Çok bunalırsanız ayaklarınızı suya sokmak da mümkün.

20150904_104919 (2)

Ayrıca Melendiz çayı vadiyi çok daha güzel kılıyor. Çevresindeki ağaçlarla görülmesi gereken bir kompozisyon oluşturuyor. Çayı yürüyerek geçebileceğiniz gibi inşa edilmiş tahta köprülerle de aşabiliyorsunuz.

20150904_111829 (2)

Kayalara oyulmuş kiliseler

Ihalara Vadisi sadece doğal güzellikleri nedeniyle değil tarihi öneminden dolayı da önemli. Belirttiğim gibi vadi boyunca kayalara oyulmuş barınaklar, mezarlar ve kiliseler yer alıyor.

20150904_103957

Özellikle kiliseler görülmeye değer yapılar. Çok sayıda kilise var, öyle ki 50 metrede bir başka kilise karşınıza çıkıyor. Oradakiler bunu “her aile kendi kilisesini inşa etmiş” diye açıkladılar.

20150904_103923

Kayalara oyularak oluşturulan kiliselerin duvarlarını resimler süslüyor. Aradan bunca yıl geçmesine karşın resimlerin hala bu kadar güzel ve renkli olmaları insanı şaşırtıyor.

Ihlara Vadisi’ne gidilmeli mi?

Ihlara Vadisi, eğer civarına (örneğin Kapadokya veya Aksaray’a) yolunuz düşerse görülmesi gereken bir yer. İnsanların yüzyıllar önce nasıl bir yaşam sürdüklerine dair önemli ipuçları sunuyor. Ayrıca dinin bizden önceki toplumların hayatındaki yerini de görme şansı buluyorsunuz.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir