SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO, İngilizce Search Engine Optimization kelimesinin kısaltmasıdır. Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçeye çevrilebilir.

SEO çalışmaları yaparak bir web sitesindeki içeriğin arama motorlarında en iyi şekilde, yani mümkün olan ilk sayfada ve dikkat çekici bir tarzda yer almasını sağlayabilirsiniz. SEO çalışmasını başarılı olarak yaptığınız zaman sitenizin ciddi bir okuyucu kazanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

SEO önemlidir! Çünkü SEO ile ziyaretçi, ziyaretçi ile de para kazanabilirsiniz. Unutmayın ki arama motorlarında iyi bir yer edinebildiğiniz takdirde internette var olabilirsiniz. Bu nedenle ister blog yazarı olun, ister site sahibi; mutlaka ama mutlaka SEO çalışmalarına da önem verin.

Size önerimiz SEO kavramının önemini kavrayıp, kendi optimizasyonunuzu kendiniz yapmanız. Evet, SEO çalışmalarını kendiniz yapabilirsiniz. İnternette birçok ücretsiz SEO eğtimi var. Örneğin dünyanın en büyük arama motoru da olan Google’ın bu konuda yayınladığı bir kitapçık var. İşe bu kitapçığı okuyarak başlayabilirsiniz. Emin olun oldukça işinize yarayacak!

Ayrıca Medya Akademi’deki SEO ile ilgili mevcut makalelere de bakabilirsiniz. Mutlaka bu makaleler de size yardımcı olacaktır.

SEO çalışmalarınızı siz kendiniz yapabileceğiniz gibi, işin uzmanlarından da destek alabilirsiniz. R10 gibi profesyonellerin olduğu forumlarda bu işi layıkıyla yapan çok fazla insana ulaşabilirsiniz.

Başarılı bir SEO çalışması için çok yüksek rakamlar ödemenize de gerek yok. Uygun bir ücret karşılığında anlaşacağınız kişi arama hacimlerine bağlı olarak anahtar kelimeler üzerine detaylı bir çalışma yapıyor ve bunun doğrultusunda belli bir süre sonra sizler de hedeflediğiniz kelimelerde arama yapıldığında ilk sıralarda yer alıyorsunuz. Bunun sonucunda da tabii ki ziyaretçi sayınızda ciddi bir artış yaşanıyor.

Ancak unutmamak gerekiyor ki sadece SEO çalışmaları ile ziyaretçi çekmek mümkün değil. Büyük bir ziyaretçi kitlesi istiyorsanız öncelikle iyi bir içerik ortaya koymalısınız. Her zaman için SEO içerikten sonra gelir. Zaten kaliteli içerik olmazsa SEO’nun da ciddi bir getirisi olmayacaktır.

Takip edin!

6 thoughts on “SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir