SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO, İngilizce Search Engine Optimization kelimesinin kısaltmasıdır. Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçeye çevrilebilir.

SEO çalışmaları yaparak bir web sitesindeki içeriğin arama motorlarında en iyi şekilde, yani mümkün olan ilk sayfada ve dikkat çekici bir tarzda yer almasını sağlayabilirsiniz. SEO çalışmasını başarılı olarak yaptığınız zaman sitenizin ciddi bir okuyucu kazanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

SEO önemlidir! Çünkü SEO ile ziyaretçi, ziyaretçi ile de para kazanabilirsiniz. Unutmayın ki arama motorlarında iyi bir yer edinebildiğiniz takdirde internette var olabilirsiniz. Bu nedenle ister blog yazarı olun, ister site sahibi; mutlaka ama mutlaka SEO çalışmalarına da önem verin.

Size önerimiz SEO kavramının önemini kavrayıp, kendi optimizasyonunuzu kendiniz yapmanız. Evet, SEO çalışmalarını kendiniz yapabilirsiniz. İnternette birçok ücretsiz SEO eğtimi var. Örneğin dünyanın en büyük arama motoru da olan Google’ın bu konuda yayınladığı bir kitapçık var. İşe bu kitapçığı okuyarak başlayabilirsiniz. Emin olun oldukça işinize yarayacak!

Ayrıca Medya Akademi’deki SEO ile ilgili mevcut makalelere de bakabilirsiniz. Mutlaka bu makaleler de size yardımcı olacaktır.

SEO çalışmalarınızı siz kendiniz yapabileceğiniz gibi, işin uzmanlarından da destek alabilirsiniz. R10 gibi profesyonellerin olduğu forumlarda bu işi layıkıyla yapan çok fazla insana ulaşabilirsiniz.

Başarılı bir SEO çalışması için çok yüksek rakamlar ödemenize de gerek yok. Uygun bir ücret karşılığında anlaşacağınız kişi arama hacimlerine bağlı olarak anahtar kelimeler üzerine detaylı bir çalışma yapıyor ve bunun doğrultusunda belli bir süre sonra sizler de hedeflediğiniz kelimelerde arama yapıldığında ilk sıralarda yer alıyorsunuz. Bunun sonucunda da tabii ki ziyaretçi sayınızda ciddi bir artış yaşanıyor.

Ancak unutmamak gerekiyor ki sadece SEO çalışmaları ile ziyaretçi çekmek mümkün değil. Büyük bir ziyaretçi kitlesi istiyorsanız öncelikle iyi bir içerik ortaya koymalısınız. Her zaman için SEO içerikten sonra gelir. Zaten kaliteli içerik olmazsa SEO’nun da ciddi bir getirisi olmayacaktır.

Takip edin!
Okan Yüksel

Uluslararası İlişkiler, Medya ve İletişim öğrenimi gördü. Politik Akademi ve Medya Akademi'yi kurdu. İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği'nin (İGBD) kuruluşunda görev aldı. Olay TV'de dış haber editörü olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Türk'e katıldı. 2015 ortasında Anadolu Ajansı'nın sosyal medya yöneticisl oldu. Okan Yüksel'in blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü, "İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı" adlı bir kitabı bulunuyor. Uluslararası ilişkiler, medya ve iletişim teknolojileriyle ilgileniyor.

6 Yorum

Yeni Başlayanlar İçin Site İçi SEO Önerileri – Medya Akademi Yayın tarihi4:37 pm - 2014/11/17

[…] SEO Nedir? Ne İşe Yarar? – November 15, 2014 […]

Yeni Başlayanlara Site Dışı SEO Önerileri – Medya Akademi Yayın tarihi8:45 am - 2014/11/19

[…] SEO Nedir? Ne İşe Yarar? – November 15, 2014 […]

SEO'ya Uygun Makale Nasıl Yazılır? – Medya Akademi Yayın tarihi9:00 am - 2014/11/20

[…] SEO Nedir? Ne İşe Yarar? – November 15, 2014 […]

Makale Yazarak İnternetten Para Kazanın – Medya Akademi Yayın tarihi8:35 am - 2014/11/22

[…] SEO Nedir? Ne İşe Yarar? – November 15, 2014 […]

İyi blog için 15 önemli öneri – Okan Yüksel Yayın tarihi10:14 am - 2016/01/29

[…] gerekmektedir. Bunun için de SEO’yu önemsemeniz, öğrenmeniz önemli. Bu konuda ilk olarak SEO Nedir? Ne İşe Yarar?, Site İçi SEO Önerileri ve Site Dışı SEO Önerileri başlıklı makaleleri […]

Uzmanından iyi blog için 15 önemli öneri | Medya Akademi Yayın tarihi2:50 pm - 2020/01/27

[…] gerekmektedir. Bunun için de SEO’yu önemsemeniz, öğrenmeniz önemli. Bu konuda ilk olarak SEO Nedir? Ne İşe Yarar?, Site İçi SEO Önerileri ve Site Dışı SEO Önerileri başlıklı makaleleri […]

Bir Cevap Yazın

Paylaşım
Daha fazla Yeni Medya
Nasıl Instagram fenomeni olunur?

Instagram fenomeni olmak nasıl bir şey? Instagram fenomeni olmak için neler yapmak, nelerede dikkat etmek gerekiyor? Tüm bunları son aylarda...

Video: KRT’de Yeni Kitabımı Konuştuk

İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı kitabımın yayınlanmasının ardından Karadeniz Tv'de Çağlar Cilara'nın konuğu oldum. Haber Özel adlı programda kitaptan ve...

İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı kitabım yayınlandı

Bugün size benim için oldukça güzel bir haber vereceğim: Uzun zamandır üzerinde çalıştığım İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı adlı kitabım...

Kapat