Yeni Başlayanlar İçin Site İçi SEO Önerileri

SEO, İngilizce “Search  Engine Optimization” kavramının kısaltılmış halidir. Türkçe’ye “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevilebilir. SEO ile bir web sitesinin içeriğinin arama motorlarında en üst sıralarda yer alması sağlanabilir.  (SEO hakkında temel bilgiler almak isterseniz “SEO Nedir? Ne işe yarar?” makalemizi okumanızı öneririm.)

Bu makalede web sitelerini arama motorlarında yukarılara taşımak isteyenlere öneriler vereceğim. Sizlere sunacağım öneriler bugüne kadar yaptığım okumalardan ve son olarak aldığım özel SEO dersinden edindiğim bilgilerden oluşacak. İntenretin paylaşım ruhuna uygun olarak edindiğim doğru bilgileri sizlerle paylaşacak, böylelikle hem sizin SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacak hem de siz burada olduğunuz sürece Medya Akademi’nin SEO’suna katkı sağlanmış olacak.

Şimdi dilerseniz SEO’nun nasıl yapılacağına ve önerilerime geçelim… Öncelikle bilmeniz gereken SEO yaparken iki farklı alanda çalışmanız gerektiği. Sitenizi arama motorlarında öne çıkartmak için iki alanda, yani hem site içinde SEO, hem de site dışında SEO çalışması yapmanız gerekiyor. Bu makalede site içi SEO çalışmaları üzerinde duracağız. (Site dışı SEO çalışmaları için Elif Akın Yüksel’in “Yeni Başlayanlar İçin Site Dışı SEO Önerileri” makalemizi okumanızı öneririm.)

Site içi SEO yapmak

Arama motorlarında öne çıkmak için çalışmanız gereken ilk alan sitenizin içerisi oluyor. Sitenizin içerisinde hatalar yaptıktan sonra dışarıda yaptığınız çalışmaların pek de bir anlamı olmuyor. Bu nedenle SEO çalışması yaparken önelikle sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Peki, nasıl? Madde madde açıklıyorum:

Siteniz için doğru başlık ve açıklama seçin,

Web sitenizin başlığını belirlerken maksimum 60 karakter kullanın. Fazlasının SEO için olumsuz olduğu konusunda bir ortak kabul var.

Sitenizin açıklama bölümünde sitenizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışın. Açıklama kısmının 160 karakteri geçmemesine önem verin.

Açıklama ve başlığı anahtar kelime çöpüğüne döndürmeden, hedeflediğiniz bir iki kelimeyi cümleye yedirerek kullanın.

Tüm yazılarınız için de doğru başlık seçin,

Yazılarınızın başlıklarını da doğru seçin. Fazla uzun olmayan başlığınızda mutlaka hedeflediğiniz anahtar kelime geçsin. Mesela bu yazıda SEO konu olduğu için başlıkta da SEO kelimesi var. Siz de böyle noktalara dikkat edin.

Standart başlıklar da oluşturmayın. (Herkesin kullandığı başlıkları kullanmayın. Farklı olmaya özen gösterin.) Dikkat çekici başlıklar kullanmaya önem verin.

HTML etkiketlerini doğru kullanın,

Yazılarınızın sadece başlığı değil, alt başlıkları da önemli. bu noktada HTML etiketlerinin hiyerarşisine dikkat edin. H1’i ana başlık için kullanırken, H2 ve H3’ü ara başlık için kullanın.

Mesela ben bu makalede, ana başlık olan “Yeni Başlayanlar İçin Site İçi SEO Önerileri” için H1, “Site içi SEO yapmak” için H2 ve hemen yukarıdaki “HTML etkiketlerini doğru kullanın” için H3 kullandım. Siz de bu sistemi veya bir benzerini kullanabilirsiniz.

Sitenizin URL yapısını düzeltin

Sitenizin URL’lerini yani linklerini doğru belirleyin. Arama motorları yazıların URL’lerini de dikkate alır. Bu nedenle anahtar kelimelerin de kullanıldığı bir başlık ve URL sizin arama motolarında öne çıkmanızı sağlar.

Ayrıca URL’niz mantıklı ve kullanıcılar için okunabilir olmalıdır. Örneğin bu yazının URL’si buna benzer mantıkla hazırlanmıştır.

Aldığım özel SEO dersinde kelimeler arasında “_” yerine “-” kullanmanın da avantaj sağladığı söylendi ama bu ne kadar etkilidir, bilemiyorum.

Anahtar kelime yoğunluğu %5’i geçmesin

Yazınız içerisinde anahtar kelime yoğunluğu %3 ila %5 arasında olmalı. Bundan az veya fazla olması sitenizin SEO çalışması için olumsuz etkiler doğuracaktır.

Çok kısa yazı yazmayın

Makalenizin kaç kelimelik olduğu da önemlidir. Pek çok makalede “100 kelimelik bir makale yazmayın. En az 300 kelimelik makale yazın.” gibi öneriler görebilirsiniz. Bunlar yanlıış olmamakla birlikte tam doğru da değildir. Burada kıstas yazı konusu ve o konuda yazılar olan diğer sitelerdir. Google’ın arama sıralamasında sitelerin benzer sitelerdeki yazılarla kıyasladığı düşünülmektedir.

Resim altı yazılara dikkat edin

Son yıllarda Google görsel aramalar arttı. Bu nedenle yazılarınızda resim de kullanın. Resimlerde ise resim altı yazıları kullanmaya önem verin. Mümkünse makalenizin başlığıyla resim altı yazılarınız, resimlerinizin adı benzer olsun. Bu arama motorlarında başlığınızı ve hedef anahtar kelimenizi güçlendirecektir.

Ayrıca yine özel SEO dersinde öğrendiğim önemli bir detay: Resimlerde Türkçe karakter kullanmamalısınız. Nedeni sanıyorum Google görselin Türkçe karakterleri henüz tam olarak algılayamaması.

Site içi bağlantı vermeyi ihmal etmeyin

Ziyaretçiler tarafından fazla ilgi gören sayfalarınızdan diğer sayfalara site içi link verin. Yazdığınız makalenin içine veya makalenin sonuna bir bilgi ve link vererek ilgili makaleye bağlantı vermek size hem bağlantı açısından puan, hem de yazılarınızın okunurluğunun artması şansı kazandıracaktır.

Örneğin ben bu yazının başında bu çalışmayı yaptım. Sizi site içerisindeki iki diğer makaleye de yönlendirdim.

Site haritanızı oluşturun

Site haritası sayesinde web sitenizde yer alan bağlantıların arama motorları tarafından daha hızlı taranmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka site haritası oluşturmanız gerekmektedir. Eğer Wordpress kullanıyorsanız bunun için çok iyi ve ücretsiz eklentiler var.

Başarılı SEO için kaliteli içerik üretin

SEO için yukarıda saydığım makalelerin hepsi önemli. Ama en önemli olan sitenizin içeriği. İçerik olmadıktan sonra tüm SEO çalışmaları yetersiz, anlamsız olacaktır. Bu nedenle önceliğini siteniz içerisindeki makalelerin kalitesi olmalı. Ne kadar kaliteli, ne kadar yararlı yazılar yazarsanız siteniz arama motorlarında o kadar iyi seviyelere gelecektir.

Takip edin!

6 thoughts on “Yeni Başlayanlar İçin Site İçi SEO Önerileri

    1. Bende merak ediyorum kardeşim bu soruyu internette verilen cevaplar tam tatmin etmedi beni. Yoast kullanıyorum acaba hangisinden daha fazla verim alabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir