Radyo Bitiyor, Podcast Dönemi Başlıyor

Radyo kültürü, ses dalgalarının çeşitli frekans dalgaları aracılığıyla yayılmasının icat edildiği yıllardan bu yana büyük gelişim gösterdi ve özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında evlerde kullanımı yaygınlık kazandı. Sonrasında kendisine rakip olan sinema, televizyon gibi görüntülü yayın sistemleri tahtını sarmış olsa da, yine de ana prensiplerinden şaşmayan radyo yayını, içinde bulunduğumuz yıla kadar güncelliğini korudu ve insan hayatının içinde bir şekilde yer almayı başardı.

Online iletişim imkanlarının yaygınlaşmasıyla radyo kültürü de çeşitli mekanların içinde şekil değiştirdi ve hayatımıza internet yayını, podcast gibi kavramlar girmeye başladı. Bu yazımızda çağın en faydalı online uygulamalarından birisi sayılan podcast kavramına değinmek istiyoruz.

İnternet yayıncılığı olarak bilinen, podcast veya podcasting olarak anılan bu işlem, çoğunlukla halihazırda yapılmış bir programın aynen yayınlanması ve sonrasında da kaydedilerek indirilmeye açık bir ortamda herkesin ilgisine sunulması olarak tanımlanabilir. Bu anlamda radyo yayınlarıyla doğrudan benzerliğini kurabileceğimiz ve insanların ilgisini çeken konularda yapılan bu tarz açık yayınlar, -zorunlu olmasa da- podcast yayını yapılabilecek büyük sitelerde veya bizzat kişiler tarafından kurulmuş ufak podcast ağlarında canlı olarak yayınlanır. Ardından ise çeşitli ses kalitelerinde olabilecek şekilde kayda alınan yayın, kolayca erişim sağlanabilecek bir mecranın içine depolanarak, sınıflandırılır ve insanların kolayca bulmasına imkan sağlanmış olur. Canlı yayını kaçırmış olan kişiler de bu sayede geriye dönük olarak çeşitli kayıtları bulabilir, dinleyebilir ve konuşulan konular hakkında bilgi edinmeye başlayabilirler.

Podcast yayınlarının konu yelpazesi ve imkanları oldukça geniştir. Teknolojik gelişmeler, çeşitli akademik dersler, fenomen olmuş kişilerin kendi aralarında yaptıkları rastgele, eğlenceli veya ciddi entelektüel konuşmalar podcast dosyası olmaya uygundur ve bu sayede ilgi alanınız dahilinde olan herhangi bir konu üzerine dosya bulmanız, kayıt dinlemeniz mümkün olabilmektedir.

Podcasting, birçok büyük firma ve yayın şirketi tarafından da desteklenmektedir. Buna BBC, CNN gibi sitelerin geçmişte yapılan radyo programlarını ve tartışmalarını sitelerinde podcast arşivi olarak tutmasını, isteyenlerin dinlemesine imkan sağlamalarını örnek gösterebiliriz. Benzer şekilde, Apple firması da cihazlarına podcast indirmeyi, arşivlemeyi ve dinlemeyi olanaklı kılacak düzenlemeler yapmış, kullanıcılarının bu konuda rahat kullanım sağlaması amacıyla çeşitli girişimlerde bulunmuştur.

Görünen o ki neredeyse 100 yıla yakın bir zamandır hayatımızda olan radyo yayını, podcast gibi versiyonlarıyla hayatımızın içinde olmayı sürdürecek.

Medya Akademi’nin Türkçe podcast seçkisi: Eskiden radyo vardı, şimdi Podcast zamanı…

“Kayıt Başladı” ekibi ile özel röportaj: Türkiye’nin En Başarılı Podcast Projesi “Kayıt Başladı” 

Takip edin!

One thought on “Radyo Bitiyor, Podcast Dönemi Başlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir