Gazetecinin Mobil Alet Çantası

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler gazetecilik için yeni araç ve mecraların doğmasını sağladı. Artık gazeteciler bu araçları ve mecraları da aktif olarak kullanmak durumunda. Bu makalede çağımız gazetecilerinin cep telefonları ile yapabilecekleri, hatta yapmaları gereken gazetecilik faaliyetleri üzerinde duracağım. Bir cep telefonu ile nasıl gazetecilik yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

4 temel bileşen

Cep telefonları ile gazetecilik yapmak için temelde 4 bileşene ihtiyaç var. Bunlar kamera, mikrofon, internet bağlantısı ve ilgili uygulamalar olarak sıralanabilir.

Günümüzde satılan hemen her akıllı telefonda kamera, mikrofon ve internet bağlantısı dahili donanım olarak sunulmaktadır. Ancak cep telefonunuzla haber yapabilmeniz için uygulamalara da ihtiyacınız vardır.

Habercilik Uygulamaları

Google Play veya AppStore’da gazetecilere yönelik yüzlerce uygulama bulmanız mümkün. Ben bu makalede kendi kullandığım ve işimi kolaylaştırdığını düşündüğüm 10 uygulamayı ve deneyimlerimi paylaşacağım. (Sizlerin öneri ve deneyimlerini de sayfanın altındaki yorum bölmesine bekliyor olacağım.)

fbFacebook GP

Sosyal medya denildiğinde ilk akla gelen mecra, Facebook. Bu mecra doğru kullanılırsa habere ulaşmak ve haberinizi ulaştırmak için de oldukça verimli olabilir.

Habere ulaşmak için Facebook’u aktif olarak kullanabilirsiniz. Haberinizde adı geçen kişileri Facebook profilleri aracılığıyla daha iyi tanıma şansı bulabilirsiniz. Ayrıca Facebook grup ve sayfalarını takip ederek de birçok habere ulaşmanız, yeni haberler için fikir edinmeniz mümkün.

Haberi ulaştırmak için de Facebook önemli. Facebook’ta grup ve sayfalar oluşturarak çok sayıda insana ulaşma potansiyeliniz var. Ayrıca Facebook’ta kendi duvarınızda yaptığınız bir haber paylaşımı da, arkadaşlarınızın da bu haberi paylaşmasıyla domino etkisi oluşturabilir. Böyle de binlerce kişiye ulaşma şansı bulabilirsiniz. (Bunun bir örneğini geçtiğimiz aylarda yaşadık: Sahipsiz Çocuklar Artık Dayak Yemeyecek! Çünkü Artık Sosyal Medya Var!..)

twitterTwitter GP

Dünyada Twitter’ın internet kullanıcılarına oranla en yoğun kullanıldığı ülke Türkiye. İlginç ama öyle. Bu mecra Gezi Parkı olayları sırasında Türkiye’nin en önemli haber alma ve paylaşma mecralarından birisi haline geldi. Sonrasında da popülerliğini yitirmedi ve günümüzde Türkiye’nin en popüler ikinci sosyal ağı.

Twitter gazeteciler için habere ulaşmak ve haberi paylaşmak için önemli bir mecra. Twitter’da nasıl habere ulaşabileceğinizi, nasıl haberlerinizi daha fazla kişiye ulaştırabileceğinizi daha önce Medya Akademi’de detaylı olarak anlatmıştım. Tekrar etmeyeyim, ilgileniyorsanız Medya Akademi’ye mutlaka göz atın: Twitter’da Nasıl Habercilik Yapılır?

Ustream – GP

Ustream, canlı yayın yapmanıza olanak sağlayan bir uygulama. Bir tuşla on binlerce kişiye ulaşmanın kısa yolu. Eğer kendiniz ansızın bir haberin içinde bulduysanız yapabileceğiniz en mantıklı şey Ustream ile canlı yayına başlamak. Hem ses, hem görüntü kaydı ve anlık paylaşım imkanı… Ve tüm bunları aynı zamanda kayıt altına alma şansı. Hepsi Ustream ile oldukça kolay ve ücretsiz.

Ustream’i daha önce Gezi Parkı olayları sırasında Politik Akademi için kullanmıştık. Canlı yayınlarımız binlerce kişiye ulaşmıştı:

Periscobe – GP

Ustream ile benzer özelliklere sahip bir uygulama. Son aylarda oldukça popüler olduğu için Ustream yerine tercih edebilirsiniz. Twitter entegrasyonu sayesinde takipçilerinizi yayınızdan haberdar da edebilirsiniz.

Youtube – GP

Dünyanın en popüler video paylaşım ağı Youtube ile çektiğiniz ham görüntüleri veya işlediğiniz içeriği paylaşma şansına sahip olabilirsiniz. Burada bir kanal oluşturup, ücretsiz olarak saatlerce videoyu abonelerinizle paylaşabilirsiniz.

SoundCloud – GP

Youtube’un ses versiyonu denilebilir. Kaydettiğiniz sesleri burada paylaşma şansı bulabilirsiniz. Röportaj kayıtlarınızı paylaşabileceğiniz gibi podcast yayını da yapabilirsiniz. (Podcast hakkında bilgi sahibi değilseniz, mutlaka göz atın: Radyo Bitiyor, Podcast Dönemi Başlıyor)

Ses Kaydedici

Çoğu akıllı telefonun kendi ses kayıt uygulaması var. Sizinkinin yok ise App Store veya Google Play’den ücretsiz bir tane edinin. Ben tüm röportajlarımı ses kayıt uygulaması ile yapıyorum. Ses kayıt cihazları öleli yıllar oluyor.

Evernote – GP

Hayatımı kolaylaştıran uygulama. Haberlerimi burada yazıp düzenleyebildiğim gibi, bunları iş arkadaşlarımla da paylaşabiliyorum. Ayrıca görev notları oluşturmak da özellikle dosya niteliğindeki haberlerin yapım sürecinde oldukça kolaylık sağlayabiliyor.

Evernote’un sesli not ve diğer özellikleri de gazetecilik faaliyetleri için iyi iş görebiliyor.

Google Drive – GP

Evernote gibi bulut depolama teknolojisini kullanan Google Drive; World, Excel gibi ofis uygulamlarına hemen her bilgisayardan ulaşmanızı sağlıyor. Evdeki bilgisayarınızdan da işteki bilgisayarınız veya cep telefonunuzdan da aynı dosyalara ulaşabiliyor, bunları düzeltme şansı buluyorsunuz. Ayrıca paylaşım özellikleri de oldukça gelişmiş.

Dropbox – GP

Bir diğer bulut depolama servisi de Drpobox. Özellikle çektiğiniz video ve fotoğrafları haber merkezine ulaştırmak için kullanabilirsiniz. Hızlı, güvenilir. Foto muhabirleri için hayat kurtarıcı bile olabilir.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir