3D Yazıcılarla Evler Üretim Üssü Olacak

2014’te hayatımıza iyice giren 3 boyutlu yazıcılar kısa süre sonra evlerimizdeki yerini de alacak. Peki bu yazıcılar neleri değiştirecek? Hayatımızı nasıl etkileyecekler?

Her ev üretim üssü olacak

Üç boyulu yazıcılar söz konusu olunca ortaya çıkan ürünler genelde oyuncağı andırıyor. Ancak bu yazıcılarla yapılabilecekler bundan çok daha fazlası. Öyle ki üç boyutlu yazıcılarla organ bile basıldı.

Kısa sürede evlerimize alıp kullanabileceğimiz formatta olan üç boyutlu yazıcılar da değişecek ve daha karmaşık ürünler basmaya başlayacak. Öyle ki her ev birer üretim üssüne dönüşecek.

Mağazadan almayacak, evde basacağız

3 D yazıcılar ile mağazadan alışveriş yapmayı da bırakacağız. Örneğin ihtiyaç duyduğumuz bir tabak veya bardağı mağazaya gidip almaktansa evde bastırıp hemen kullanabileceğiz.

İlerleyen yıllarda bu yazıcılar öylesine gelişecek ki elektronik aletleri bile basabilecek duruma gelecekler. İşte o aşamada dünyamız bugün yaşadğımızdan çok daha farklı (umarız iyi) bir yer halini alacak.

Ürün değil tasarım satılacak

Üç boyutlu yazıcılar ekonomiyi de derinden sarsacak. Bu yazıcıların yaygınlaşmasıyla birlikte ürün değil tasarım satışları artacak.

Önümğzdeki süreçte insanlar bardak yerine bardak tasarımı almaya başlayacak. Masa yerine bir masanın 3 boyutlu projesine para verilecek. İnsanlar elektronik posta hesabına gelen masa projesini 3 d yazıcısında bastıracaklar.

Haliyle geleceğin en fazla para kazandıran mesleklerinden birisi de tasarım olacak. Endüstriyel tasarımcılar önümüzdeki süreçte iyi paralar kazanacak.

Kendilerini de kopyalayacaklar

İşin ilginç yanı dünyamızı değiştiren bu yazıcılar kendilerini de kopyalayabilecekler.

Bir üç boyutlu yazıcı, kendisini oluşturan parçaları basıp kendi benzerlerini de üretebilecek. Yani anlayacağınız hammadde ve tasarıma sahip olduğunuz sürece yapamayacağınız çok az şey kalacak!

Hammaddeye ihtiyaç artacak

Üç boyutlu yazıcılar da elbette “su yakmıyor”. Bu yazıcıların da hammaddeye ihtiyaçları olacak. Bu nedenle bugüne kadar büyük fabrikaların ihtiyaç duyduğu hammaddeler sıradan insanlar tarafından da talep edilmeye başlanacak. Örneğin evin babası markete gidip üç kilo aliminyum, 1 kilo plastik alıp dönecek.

Sözün özü 3D yazıcılarla hayatımız ciddi bir değişim yaşayacak. Bizlere ise bu değişimin keyfini çıkartmak kalıyor. Deloitte, “14. Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri” raporuna göre 2015’te 250 bin 3 boyutlu yazıcı satılacak. Dileğimiz bu sayının daha da artması ve bu teknolojiyle herkesin bir an önce tanışması!

Takip edin!

One thought on “3D Yazıcılarla Evler Üretim Üssü Olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir