3D Yazıcılarla Evler Üretim Üssü Olacak

3D Yazıcılarla Evler Üretim Üssü Olacak

2014’te hayatımıza iyice giren 3 boyutlu yazıcılar kısa süre sonra evlerimizdeki yerini de alacak. Peki bu yazıcılar neleri değiştirecek? Hayatımızı nasıl etkileyecekler?

Her ev üretim üssü olacak

Üç boyulu yazıcılar söz konusu olunca ortaya çıkan ürünler genelde oyuncağı andırıyor. Ancak bu yazıcılarla yapılabilecekler bundan çok daha fazlası. Öyle ki üç boyutlu yazıcılarla organ bile basıldı.

Kısa sürede evlerimize alıp kullanabileceğimiz formatta olan üç boyutlu yazıcılar da değişecek ve daha karmaşık ürünler basmaya başlayacak. Öyle ki her ev birer üretim üssüne dönüşecek.

Mağazadan almayacak, evde basacağız

3 D yazıcılar ile mağazadan alışveriş yapmayı da bırakacağız. Örneğin ihtiyaç duyduğumuz bir tabak veya bardağı mağazaya gidip almaktansa evde bastırıp hemen kullanabileceğiz.

İlerleyen yıllarda bu yazıcılar öylesine gelişecek ki elektronik aletleri bile basabilecek duruma gelecekler. İşte o aşamada dünyamız bugün yaşadğımızdan çok daha farklı (umarız iyi) bir yer halini alacak.

Ürün değil tasarım satılacak

Üç boyutlu yazıcılar ekonomiyi de derinden sarsacak. Bu yazıcıların yaygınlaşmasıyla birlikte ürün değil tasarım satışları artacak.

Önümğzdeki süreçte insanlar bardak yerine bardak tasarımı almaya başlayacak. Masa yerine bir masanın 3 boyutlu projesine para verilecek. İnsanlar elektronik posta hesabına gelen masa projesini 3 d yazıcısında bastıracaklar.

Haliyle geleceğin en fazla para kazandıran mesleklerinden birisi de tasarım olacak. Endüstriyel tasarımcılar önümüzdeki süreçte iyi paralar kazanacak.

Kendilerini de kopyalayacaklar

İşin ilginç yanı dünyamızı değiştiren bu yazıcılar kendilerini de kopyalayabilecekler.

Bir üç boyutlu yazıcı, kendisini oluşturan parçaları basıp kendi benzerlerini de üretebilecek. Yani anlayacağınız hammadde ve tasarıma sahip olduğunuz sürece yapamayacağınız çok az şey kalacak!

Hammaddeye ihtiyaç artacak

Üç boyutlu yazıcılar da elbette “su yakmıyor”. Bu yazıcıların da hammaddeye ihtiyaçları olacak. Bu nedenle bugüne kadar büyük fabrikaların ihtiyaç duyduğu hammaddeler sıradan insanlar tarafından da talep edilmeye başlanacak. Örneğin evin babası markete gidip üç kilo aliminyum, 1 kilo plastik alıp dönecek.

Sözün özü 3D yazıcılarla hayatımız ciddi bir değişim yaşayacak. Bizlere ise bu değişimin keyfini çıkartmak kalıyor. Deloitte, “14. Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri” raporuna göre 2015’te 250 bin 3 boyutlu yazıcı satılacak. Dileğimiz bu sayının daha da artması ve bu teknolojiyle herkesin bir an önce tanışması!

Takip edin!
Okan Yüksel

Uluslararası İlişkiler, Medya ve İletişim öğrenimi gördü. Politik Akademi ve Medya Akademi'yi kurdu. İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği'nin (İGBD) kuruluşunda görev aldı. Olay TV'de dış haber editörü olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Türk'e katıldı. 2015 ortasında Anadolu Ajansı'nın sosyal medya yöneticisl oldu. Okan Yüksel'in blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü, "İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı" adlı bir kitabı bulunuyor. Uluslararası ilişkiler, medya ve iletişim teknolojileriyle ilgileniyor.

Şu ana kadar 1 yorum

3D Yazıcıyla Jet Motoru Ürettiler | Medya Akademi Yayın tarihi8:16 am - 2015/03/11

[…] sadece bununla da sınırlı kalamayacak. Daha önce Medya Akademi’de kaleme aldığımız “3D Yazıcılarla Evler Üretim Üssü Olacak” başlıklı makalede belirttiğimiz gibi bu teknoloji dünyadaki pek çok şeyi […]

Bir Cevap Yazın

Paylaşım
Daha fazla Teknoloji
VPN Nedir? VPN Nasıl Çalışır? En Başarılı VPN Uygulamaları Hangileri?

“Sanal Özel Ağ” olarak Türçeleştirebileceğimiz VPN, erişimi engellenen web siteleri ve sayfalara ulaşmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca lokasyon değişimini sağlıyor. Bu...

Türkiye’nin ilk Bilgisayarı: IBM-650

Bugün Türkiye'nin dört bir yanında, hatta hemen her evde bir bilgisayar bulabilirsiniz. Ancak bundan 55 yıl önce Türkiye'nin bir tek...

Yeni Oyuncağım ve İş Arkadaşım: Nikon D5100 Fotoğraf Makinesi

İyi bir gazetecinin mesleki bilgi ve ahlakının yanı sıra yetkin olması gerektiğini düşündüğüm üç yeterlilik saymıştım. Bilişim teknolojileri ve yabancı dil...

Kapat